Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Taky vašeho psa tu a tam něco zabolí, a přitom je jinak zdravý? Příčinou mohou být jako u nás lidí klouby. A tak není divu, že je na rozkvětu obor zvířecí fyzioterapie, která našim čtyřnohým kamarádům pomáhá od bolesti.
Dornova metoda
Dornova metoda je osteodynamická terapie, při které terapeut palpací (ručně) vyhledává mechanické posuny kostí a následně je jemnými hmaty vrací zpět do fyziologické polohy. Na rozdíl od chiropraxe však nevyužívá trhavých pohybů a „momentů překvapení“. Naopak, Dornova metoda využívá menších, plynulých pohybů, při kterých je na kosti působeno šetrným tlakem. Ošetření Dornovou metodou proto nebývá bolestivé a zvířata se obvykle nebrání ani opakovanému ošetření, protože nezískávají špatné zkušenosti.
Je třeba zdůraznit, že se jedná o celostní terapii, která vždy ošetří každý kloub na těle zvířete, neprovádí se tedy ošetření pouze jedné části těla. Ošetření touto metodou tak obvykle trvá necelou hodinu.
„Dornovka“ je vhodná pro všechna zvířata, s výjimkou kontraindikovaných stavů, jako jsou především jakákoliv akutní onemocnění (virové či bakteriální infekce, záněty) nádorová onemocnění, nezhojené zlomeniny a otevřené rány. Některá další onemocnění pak nejsou kontraindikací, ale je zapotřebí o nich vědět a přizpůsobit terapii stavu zvířete. Proto každý klient absolvuje vstupní vyšetření veterinární lékařkou, která vyhodnotí jeho zdravotní stav a spolu s terapeutkou přizpůsobí ošetření na míru. Toto platí dvojnásob, pokud zvíře přichází již s výraznějším problémem (kulhání, bolestivost atd.). Pečlivé vyšetření včetně rentgenu je v těchto případech základ úspěchu.
Velmi přínosná je tato terapie také jako prevence, zejména pro psy ve sportovní či pracovní zátěži, ale i pro domácí mazlíčky, jejichž páteř a končetiny mohou trpět častým chozením po schodech, či běháním po kluzkých podlahách.
Jako pomocný prostředek se při Dornově metodě používají také baňky, které pomáhají uvolňovat spazmy ve tkáních, zvyšují prokrvení, působí příznivě na lymfatický systém a tím usnadňují regeneraci opěrného aparátu i okolních měkkých tkání. Pokud není na dané místo možné baňku aplikovat, nebo není proveditelné nezbytné zkrácení či oholení srsti, je možné použít techniku Gua Sha. Jedná se o práci s destičkou z buvolího rohu, pří které se specifickými pohyby uvolňuji a prokrvují svaly a jejich okolí. Výhodu Gua Sha techniky je také lepší regulace síly, kterou je na tělo působeno, hodí se tedy i k ošetření citlivých krčních partií, na které by baňky byly příliš razantní.
Baňkování a ošetření Gua Sha technikou je možné provést jako součást Dornovy metody, nebo i samostatně.
V některých případech není vhodné použití Dornovy metody, ale je možné a přínosné ulevit bolavým a zatuhlým svalům jemnou masáží, baňkou nebo technikou Gua Sha. (Například při spondyloze 4. a vyššího stupně)
Více o Dornově metodě pro zvířata na www.dornovametoda-zvirata.cz.
Vyzkoušeli jsme za vás a doporučujeme kvalifikovanou fyzioterapeutku ing Šárku Lavičkovou:
Vystudovala Českou zemědělskou univerzitu v Praze, bakalářský obor Kynologie (2012) a navazující magisterský obor Zájmové chovy zvířat (2014). Ve spolupráci s veterinární klinikou ABC v Praze se zabývá veterinární fyzioterapií a masážemi, coby léčbou i prevencí onemocnění pohybového aparátu.
Kontakt:
Koněvova 210
130 00 Praha 3 - Žižkov
Telefon:
777 22 99 11
728 217 954
222 587 741
veterinarni@centrum.cz
www.veterinaabc.cz
www.facebook.com/veterinaabc