Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Kéž by to tak byla vždycky pravda. Bohužel to má hned dva podstatné háčky. Dámská obuv je módní doplněk, podléhá trendům, má ženu zkrášlovat – a to dovedou spíše boty nezdravé. Kvalitně ušité a dobře tvarované boty jsou drahé. Často tak volíme levný nákup někde na stánku a pak se divíme, proč nás bolí nejen nohy, ale celé tělo.
Současný trend naštěstí opustil úzké dlouhé špičky, to byl pro naše prsty, nehty, klenbu i držení těla skutečně vražedný módní atribut. Doba ovšem stále přeje balerinkám, půvabným střevíčkům bez podpatků, které tak dobře vypadají na dívčích nožkách. Pro chůzi ve městě a na podlahách pracovišť ale také nejsou to nejlepší. Jak tedy volit?
Především musíte dobře znát velikost nohy. Délku, vyjádřenou evropským číslováním 36, 37 a tak dále nebo anglickým 3,4… nejspíš znáte. Obuv má ale i druhý rozměr, a tím je šířka. Je označená písmeny, která znamenají: E-velmi štíhlé nohy, F-štíhlé, G-středně široké a H-široké. Toto označení ovšem všichni výrobci neuvádějí. Hledejte ho ale jak v prodejnách, kde by vám případně mohl poradit prodavač, tak v katalogách, pokud si troufnete objednat boty zásilkovou službou. Šířka totiž velice ovlivňuje to, jestli vám bota padne nebo ne a určitě si nepomůžete, když si na širokou nohu koupíte střevíčky s označením F o číslo větší.
Dnes u nás funguje nejen řada řetězců s kvalitní obuví, ale i mnoho značkových prodejen se specializovaným sortimentem – sportovními, zdravotními nebo pracovními botami. Školení prodavači v řetězcích i značkových prodejnách dobře znají sortiment, který prodávají, nebojte se jich tedy zeptat na kvalitu materiálu svršku, stélky i podpatku, vysvětlí vám vše včetně toho, jak svou novou obuv ošetřovat a hlavně jak ji nosit – jestli je vhodná na mnohahodinové každodenní obouvání nebo se spíš hodí jen na krátkodobý sportovní výkon nebo společenské použití.
Móda přeje pohodlným klínovým podpatkům, i ty ale mohou být nezdravé, pokud jsou příliš vysoké nebo úzké. Nejlepší výška podpatku je mezi 2-5 centimetry. Při nošení bot úplně bez podpatku se může hroutit klenba a vzniká příčně plochá noha, vysoké podpatky ničí prsty, ale také podporují vznik křečových žil. Obě varianty škodí páteři, protože držení těla je nepřirozené, zatěžují i náš krevní oběh a srdce. Tančit ovšem nepůjdete v polobotkách s podpatkem mapujícím šířku boty a paty. Zvykněte si ale se do společenských útlých střevíčků na vysokém podpatku přezouvat jen na nejnutnější dobu.
Přezouvání je kapitola sama pro sebe. Noha potřebuje změnu a především musí dýchat. Zvlášť mladí pánové mají tendenci trávit dny od rána do večera v jedněch uzavřených sportovních botách. Zkuste jim vysvětlit, že na doma jsou nejpohodlnější páskové sandály s anatomicky tvarovaným vnitřkem, když zjistí, že nohy si v nich opravdu dobře odpočinou, zvyknou si se přezouvat, jako to děláte vy.
Výrobci zdravé obuvi dnes zdaleka nezásobují trh jen nevzhlednými botami, i oni se snaží jim vtisknout punc originality a módní prvky v designu. Předností je u zdravých bot kvalitní kožený svršek a kožená nebo textilní ortopedicky tvarovaná stélka.
Nešetřete na obouvání, když jsou nohy v pohodě, bude se cítit lépe celé vaše tělo. Vybírejte značkovou obuv buď přímo ve značkových obchodech nebo v renomovaných řetězcích. Zásilkové služby jsou příjemná záležitost, ale boty je přece jen nejlepší si pořádně vyzkoušet, každý máme nohu trošku jinak tvarovanou, různě dlouhé prsty, různě vysoký nárt. Jestli se vám v botách bude dobře chodit, to z obrázku většinou nepoznáte. Katalogy se můžete nechat inspirovat, udělat předvýběr, pak je ale dobré si najít čas a vybraný model si dojít vyzkoušet. Zkoušejte vždy obě boty a chvilku se v nich v prodejně projděte. Lidské tělo není dokonalé, většina z nás má každou nohu trošku jinou, takže je potřeba si vyzkoušet pravou i levou botu. Při chůzi poznáte, jestli je bota měkká, poddá se vašemu kroku, jestli vás netlačí někde ve špičce nebo v příliš nízké či příliš vysoké patě.
Pěkné boty prostě musí pěkně padnout, pak se v nich budete cítit opravdu dobře a vychutnáte si i ten letošní módní trend. Naštěstí pohodlí našich nohou celkem přeje, podpatky jsou tak akorát, špička je široká – a kvalitní materiál je naprostou samozřejmostí.
Text: Gabriela Koulová
Foto: Deichmann, Humanic, Santé
Zpět 3 příspěvků