Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Je mléko zdravé, nebo ne? O tom se v poslední době hodně diskutuje. Nezoufalky mléku fandí, a tak se na něj ptaly PhDr. Karolíny Hlavaté Phd., odbornice z projektu na podporu mléka a mléčných výrobků Bílé plus.
Potřebujete vitamíny, měla byste jíst více ovoce a zeleniny – slýcháme ze všech stran. Jenže četné množství vitamínů obsahuje i mléko a mléčné výrobky. Možná vás to překvapí, ale právě mléko, jogurty, sýry, zákysy a další mléčné výrobky jsou považovány za základní zdroje vitaminů a minerálních látek. Obsahují jich široké spektrum. „Z minerálních látek se jedná konkrétně o vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, chlor, železo, měď, zinek, selen, jód,“ upřesnila paní Karolína. „Z vitaminů to jsou jak vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E, K), tak i vitaminy B skupiny. V naší stravě pak mají zvláštní význam: vápník, draslík, fosfor, vitaminy A, D, a B12, riboflavin a niacin.“
Zastrašíme mlékem kocovinu?
Veselili jste se více, než je zdrávo, a ráno vás trápí bolesti hlavy, žaludek "na vodě" a další nepříjemné projevy kocoviny? Stav, který nepřejete ani svému nepříteli? Zkuste mléko, ale nebojte se třeba ani kefíru. Existují vůbec nějaké vědecké studie, které by se účinkem mléka na příznaky kocoviny zabývaly?„Bohužel, žádná podobná studie zatím neexistuje,“ oznamuje Karolína. „Lidé se pak rozdělují na dva tábory. Zastánci tvrdí, že mléko v těchto případech snižuje kyselost žaludku a doplní ztráty vitaminů. Navíc jsou prokázány příznivé účinky mléčných výrobků – především těch zakysaných, jako jsou jogurty a kefíry - na střevní mikroflóru. Proto zní logicky, že nám mléčné výrobky průběh kocoviny ulehčí.“
V některých článcích je dokonce doporučován studený mléčný čokoládový nápoj, který stejně jako mléko zklidní podrážděný žaludek, doplní ztráty tekutin a díky obsaženému cukru doplní energii.
Mlékem proti nespavosti?
Sklenice horkého mléka je často uváděným prostředkem proti nespavosti. Jaká je pravda? Studie nepřinášejí žádné přesvědčivé důkazy, ačkoli některé práce uvádějí možný příznivý vliv na zlepšení usínání. Proč by nám právě mělo mléko pomáhat lépe usnout? „Určitým vysvětlením může být obsah některých látek, např. tyraminu, nebo třeba uvolnění „uklidňujících“ hormonů ze zažívacího traktu v odpovědi na bílkoviny obsažené v mléce“, spekuluje o původu tohoto tvrzení Karolína. „Svou úlohu může sehrávat i rituál přípravy mléka a víra v jeho účinek.“ Oblíbeným prostředkem pro dobrý spánek je i mléko s medem. Sacharidy obsažené v medu uklidňují a podporují vylučování serotoninu („hormonu dobré nálady“). Nicméně po vypití šálku sladkého mléka bychom si měli vyčistit zuby, protože jednoduché sacharidy zubům na noc neprospívají. Jestliže vám tedy mléko na usínání pomáhá, jedině dobře. „Mléko je totiž mnohem lepší než pravidelné užívání léků na spaní a navíc uděláte něco i pro své kosti. Večer se totiž vápník vstřebává nejlépe,“ uzavírá odbornice.
Je mléko „lékem na všechno“?
To, že mají mléko a mléčné výrobky příznivý vliv na naše celkové zdraví, ví snad každý. Možná vás ale překvapí, co všechno konzumace těchto produktů ovlivňuje.
Vyšší příjem mléka a vápníku je spojen s nižším rizikem vzniku kolorektálního karcinomu
Studie ukazují, že lidé, kteří pravidelně pijí mléko, mají nižší riziko vzniku kolorektálního karcinomu. Za hlavní prospěšný faktor je považován vápník a vitamin D. Svou úlohu mohou sehrávat také u zakysaných mléčných výrobků přítomná probiotika.
Mléčné výrobky a žaludeční vředy
Žaludeční vředy trápí nejednoho z nás. Za jejich vznik jsou vedle uspěchaného životního stylu zodpovědné i naše stravovací zvyklosti. Řiďme se tedy výsledky studií, které prokazují, že vyšší příjem fermentovaných (zakysaných) mléčných výrobků (jogurty, zákysy, kefíry) je spojen s nižším výskytem vředové choroby.
Mléčné výrobky a průjmy
Dobrali jste vy nebo vaše děti antibiotika a pak vás následně trápily zažívací potíže? Na příště mějte na paměti, že je dobré současně s antibiotiky užívat jogurty. „Ukazuje se totiž, že konzumace jogurtu v průběhu léčby antibiotiky snižuje výskyt a závažnost průjmů. Mléčné výrobky obsahující Lactobacily také omezují závažnost rotavirových průjmů u dětí a mají své uplatnění i v prevenci respiračních onemocnění u dětí.“
Mléčné výrobky a ovlivnění zánětlivých parametrů
Pravidelná konzumace mléka a mléčných výrobků je prospěšná i z hlediska zánětu. „Lidé, kteří konzumují týdně více než 14 porcí mléka a mléčných výrobků, mají nižší hladinu parametrů, jež způsobují záněty, než ti, kteří v týdnu konzumovali méně než 8 porcí mléka a mléčných výrobků. Konkrétně se jedná o CRP (C-reaktivní protein) – hladina nižší o 29 %, o IL-6 (interleukin-6) – hladina nižší o 9 % a TNF-α (tumor nekrosis factor- α) – hladina nižší o 20 % nižší hladinu.“
Připravila Eva Houserová ve spolupráci s www.bileplus.cz
Zpět 1 příspěvků