Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Ve smlouvě o nájmu bytu by neměla chybět informace o tom, jaké konkrétní služby bude pronajímatel nájemci zajišťovat. Ať už však nájemní smlouva ujednání o službách obsahuje, či nikoli, některé služby jsou podle zákona nezbytné a pronajímatel má povinnost je nájemci zajistit. Které to jsou?
„Zákon výslovně stanovuje, že nezbytnými službami spojenými s nájmem bytu jsou odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek, dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu, zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání, provoz a čištění komínů a případně provoz výtahu,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. V závislosti na okolnostech mohou být nezbytné i jiné druhy služeb.
Povinnost zajišťovat nezbytné služby má pronajímatel vůči nájemci po celou dobu trvání nájemního vztahu, bez ohledu na to, zda nájemní smlouva obsahuje ujednání o službách. Přestože taková situace bude spíše výjimečná, nájemce a pronajímatel se mohou ve smlouvě dohodnout i na tom, že pronajímatel není povinen zajišťovat ani nebytné služby.
Zákon nově výslovně zakazuje, aby pronajímatel požadoval po nájemci jiná plnění než nájemné, zálohy na služby nebo úhrady za služby spojené s nájmem. „Těmito nepřípustnými plněními se rozumí například i platby vůči společenství vlastníků jednotek, jako jsou platby do fondu oprav nebo na administrativní správu domu. Tyto úhrady nelze považovat ani za nájemné ani za služby spojené s nájmem bytu. Pronajímateli však nic nebrání v tom, aby tyto náklady zohlednil ve výši nájemného,“ vysvětluje Lukáš Zelený.
Pronajímatel i nájemce mají možnost se v nájemní smlouvě dohodnout na tom, že úhrady za služby budou hrazeny paušální částkou. Pokud zvolí tuto variantu, služby poskytované s nájmem bytu se nevyúčtovávají. Jinak je nájemce povinen platit pronajímateli zálohy nebo úhrady za služby a pronajímatel musí provádět pravidelné vyúčtování služeb.
Není-li v nájemní smlouvě dohodnuto jinak, je nájemce povinen hradit zálohy nebo úhrady za služby předem na každý kalendářní měsíc, a to nejpozději do 5. dne příslušného kalendářního měsíce spolu s nájemným. Výši záloh si buď sjednají pronajímatel s nájemcem, nebo o ní v případě družstevních bytů rozhoduje bytové družstvo. „Stejně jako v případě nájemného i tady platí, že pronajímatel může po nájemci požadovat složení peněžité jistoty, že nájemce zaplatí úhrady za služby spojené s nájmem bytu,“ doplňuje Zelený.
-eh-
Foto: archiv
Zpět 0 příspěvků