Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Na reprezentativní názor na často diskutovanou otázku matek, které nechtějí rodit ve zdravotnickém zařízení, ale doma, jsme se zeptali ombudsmana FN Motol JUDr. Vladimíry Dvořákové.
Verdikt Městského soudu v Praze ze dne 26. 1. 2012 stanovil, že nemocnice jsou povinny zajistit porodní asistentku i ženám, které se rozhodly rodit doma. Mohou se tedy rodičky obrátit dnes na FN Motol se žádostí o asistenci při domácím porodu?
Městský soud v Praze v uvedeném případě sice návrhu nevyhověl, nicméně v odůvodnění rozhodnutí uvedl, že je na místě od státního zdravotnického zařízení, jehož zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví, spravedlivě požadovat, aby naplnilo povinnost státu zajistit institucionální podmínky k volbě porodu doma. Domnívám se, že splnění uvedené povinnosti skutečně spravedlivě požadovat po zdravotnickém zařízení nelze. Z platné legislativy vyplývá souhrn podmínek, které musí být pro poskytování zdravotních služeb splněny. Tyto podmínky by v případě domácího porodu zcela určitě splněny nebyly (ať už se jedná o požadavky na věcné a technické vybavení zdravotnického zařízení či požadavky personální). A tak bychom mohli pokračovat. Navrhovatelka se obrátila na Fakultní nemocnici v Motole jakožto na spádové zdravotnické zařízení. Otázka spádovosti je více než diskutabilní, když neexistuje právní předpis, jímž by byly spádové oblasti vymezeny. Taktéž se domnívám, že nelze na zdravotnickém zařízení spravedlivě požadovat, aby plnilo povinnosti státu. Stát je sice subjektem, který státní nemocnici zřídil, nicméně nařizovat splnění povinností je možno pouze právním předpisem. V neposlední řadě se nemohu nezmínit o argumentaci v odůvodnění rozhodnutí uvedené, sice že navrhovatelka má právo na volbu porodu doma a toto právo je součástí práva na ochranu soukromého a rodinného života. Musím si však v této souvislosti položit otázku, kde potom máme práva zdravotnického pracovníka, ale i jeho povinnosti, především povinnost realizovat zdravotní služby lege artis?
S ohledem na výše uvedené (a zcela jistě bychom našli i další) skutečnosti se domnívám, že při stávající právní úpravě je požadavek směřující vůči Fakultní nemocnici v Motole poskytnout asistenci zdravotnického pracovníka na žádost rodičky u porodu v domácím prostředí nesplnitelný a na Fakultní nemocnici v Motole toto nelze spravedlivě požadovat. Na podporu výše uvedených tvrzení si dovoluji ocitovat výňatek z Odborného stanoviska Vědecké rady ČLK k porodům v domácnosti ze dne 8. 3. 2012: ,,Porody v domácnosti zkrátka přinášejí jak pro matku, tak pro její dítě, zbytečná rizika, která nemohou být vyvážena pochybnými výhodami domácího prostředí. Vědecká rada ČLK se ztotožňuje s názorem České gynekologicko – porodnické společnosti, která označila plánovaný porod mimo zdravotnické zařízení za postup v rozporu se současnými dostupnými poznatky lékařské vědy, tj. „non lege artis“.
Foto: Petr Kratochvíl/publicdomainpictures.net, FN Motol