Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Když Francouzce nadhodíte téma dieta, dá najevo, že ji tohle téma vůbec nezajímá. Zdravý životní styl? Totéž. Potit se v posilovně? Brr…Zato o jídle se s vámi bude bavit nekonečně dlouho. Jak to, že se v zemi galského kohouta projídají životem, a přesto netrpí obezitou?
Tohle všechno Francouzky milují
Spisovatelka Mireille Guiliano napsala o Francouzkách už mnoho knih
Ano, je udivující, že Francie patří mezi země s nejmenším výskytem kardiovaskulárních chorob. Přitom si dopřávají opravdu nešizenou stravu. Milují všechno dobré a energeticky výživné - od tučných sýrů a poctivého másla, přes vynikající paštiky, bílé pečivo (proslulé bagety) a sladkosti až k vínu. To se tam pije vlastně pořád. Jenže když přijmete jejich pozvání ke stolu a chvíli je pozorujete, odhalíte tajemství jejich paradoxně zdravého životního stylu. Francouzové si s jídlem dávají na čas, sejít se u stolu je pro společenská příležitost. Živě konverzují, ochutnávají, chválí, prostě si to užívají. Nehltají velká sousta, aby se už už zase mohli zvednout a ve stresu někam běžet. Ne, když zasednou ke stolu, nekoukají na hodinky. Jsou to prostě gurmáni, kteří vychutnávají každé sousto. Jedí všemi smysly, a proto toho spořádají podstatně méně, jsou dříve zasycení, přestože si dopřávají více chodů.
Sklenka červeného je lék
A jídlo zapíjejí červeným vínem. Konzumují ho s železnou pravidelností, ale umírněně. Nejsou to žádní mazavkové. Možná i díky průběžně lehoulince zvýšenému obsahu alkoholu v krvi jsou tak milí, přátelští a nenucení. A je to právě to červené víno, které je plusem francouzského životního stylu. Obsahuje totiž obsahuje látky zvané flavonoidy, které svým antioxidačním působením zpomalují rozvoj aterosklerózy. Tím působí preventivně proti takovým onemocněním, jako je srdeční infarkt, ale i cévní mozková příhoda nebo ischemická choroba dolních končetin.
Kvalitní dobrůtky
Mezi další faktory, které dělají francouzské pokrmy zdravějšími, patří vysoká kvalita používaných surovin. Francouzi nemají rádi hypermarkety, globalizovaná unifikovanost jim není příjemná. Dávají přednost malým obchůdkům, které jsou zaměřeny na samostatný prodej kvalitních sýrů, pečiva nebo masa, a doslova se vyžívají v nakupování na trzích s ovocem a zeleninou, kterou mimochodem při přípravě svých pokrmů rozhodně nešetří. I to přispívá k jejich zdraví. Ale nedělají to proto, že jim to někdo vnucuje v rámci zdravého jídelníčku. Lásku k zelenině a ovoci prostě mají v genech.
Zkusme to taky
Takže, milé nezoufalky, což se inspirovat? Znamená to vybírat si kvalitnější potraviny, zlevněnými šunty pohrdněme, ať si je obchodníci strčí za klobouk. Což se vrátit ke starému dobrému zvyku, že se rodina bude scházet u velkého stolu, kde si bude povídat nad „uždibovací“ hostinou? A z jídla se tak zase stane zážitek, klidně se sklenkou červeného v ruce. Jak říká jedna moje kamarádka: „udělat si nebe v puse, to znamená spojit chuť kvalitního sýru s kvalitním červeným vínem.“ Tak do toho. Žijeme přece jenom jednou, tak ať si užijeme každou chvíli s rodinou nebo přáteli. A když to náhodou někdy s tím jídlem přeženeme, nemusíme se mučit v zapocených tělocvičnách. Stačí jezdit víc na kole a chodit na dlouhé procházky za každého počasí. Jako to dělají ve Francii…
Judita Králová
Foto: archiv a web M.Guiliano
Zpět 1 příspěvků