Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Tahle houba není příliš vzhledná, a přesto je celosvětově po žampionech a šiitake třetí nejdůležitější pěstovanou houbou, ročně se jí vypěstuje kolem 2,5 milionu tun. Už jste jí i vy přišli na chuť?
Hlíva ústřičná je dřevokazná houba. Jako nezelený organizmus, což jsme i my lidé, přijímá ze zelených organizmů, tedy stromů, spoustu látek, které jsou pro její život potřebné a kterými nepohrdneme ani my, lidé. Navíc hlíva obsahuje látky v takovém množství a poměru, který lidskému organizmu maximálně vyhovuje. Hlíva si bere živiny ze stromů a člověk si je může vzít z hlívy. Její příznivé účinky spočívají hlavně v látkách, které mají schopnost aktivovat buňky zajišťující přirozenou imunitu organizmu. Kromě toho hlíva obsahuje celou řadu vitaminů B, D, C, K, proteinů, sterolů, některé mastné kyseliny a stopové prvky chromu, mědi, železa, jódu, sodíku, selenu a zinku. Kromě těchto cenných látek obsahuje hlíva také vlákninu, díky které se z těla uvolňují usazené škodliviny.
Dobrou chuť
Pokud nevíte, jak hlívu „zapracovat“ do jídelníčku, nabízíme vám pár receptů:
Hlívový salát
250 g hlívy, 100 g cibule, cukr, mletý pepř, voda dle potřeby, sůl, citronová šťáva, majonéza nebo bílý jogurt
Kloboučky hlívy podusíme na trošce oleje s mírným podlitím vodou. Po vychladnutí pokrájíme houby na drobné kousky, smícháme s jemně nakrájenou cibulkou a zalijeme nálevem z vody, cukru, soli, citronové šťávy a jogurtu, nebo majonézy. Opepříme a dobře promícháme. Salát necháme nejméně hodinu uležet v chladničce. Poté můžeme podávat. K dozdobení použijeme například list zeleného salátu.
Dršťková polévka z hlívy
Hlívu očistíme a pokrájíme na proužky. V hrnci rozpálíme lžíci sádla a asi 5 minut na něm hlívu restujeme, zalijeme vývarem a asi 10 minut povaříme. Mezitím v pánvi rozpálíme 2 lžíce sádla, osmahneme na něm mouku a připravíme zlatavou jíšku, přisypeme mletou papriku (sladkou nebo pálivou) a za stálého míchání ji krátce orestujeme,aby nezhořkla. Jíšku s paprikou dáme do hrnce, dobře rozmícháme, dochutíme pepřem, majoránkou, česnekem, solí a ještě alespoň 10 minut povaříme. Podáváme s pečivem.
Hlíva smažená v těstíčku
400 g kloboučků hlívy ústřičné ,3 vejce ,2 lžíce hladké mouky ,sůl ,tuk na smažení ,100 ml mléka
Umyté a okapané kloboučky hlívy prosolíme po obou stranách a obalíme v hladké mouce a těstíčku. Smažíme na tuku na mírném ohni. Těstíčko připravíme ze žloutku, mléka, hladké mouky soli a sněhu ze tří bílků. Podáváme s bramborem, nebo bramborovým salátem.
Hlívový slaňoch
200 g mouky, 120 g másla, 0,5 lžicky soli, 3 vejce,3 lžíce vody, 400 g hlívy , 200 ml vody, 150 g eidamu, 50 g rozinek, 50 g drcených arašídů, hrnek bešamelu.
Z mouky, másla, soli, 1 vejce a vody vypracujeme křehké těsto a necháme ho 30 minut stát. Vymazanou dortovou formu vyložíme vyváleným těstem a předpečeme 15 minut při 200°C. Hlívy očistíme a nakrájíme na proužky. Necháme rozehřát máslo a houby v něm podusíme.
Nastrouhaný sýr společně s bešamelem přidáme k houbám. Dále přidáme rozinky a drcené oříšky. Rozklepneme 2 vejce, bílek a žloutek zvlášť. Žloutky vmícháme. Z bílku vyšleháme sníh, vmícháme do houbové hmoty, hmotu rozdělíme na těsto a uhladíme. Pečeme v troubě při 200°C cca 40 minut.
Hlívové placičky
400 g očištěné hlívy, 700 g brambor, 50 g másla, 2 vejce, 200 g polohrubé mouky, pepř, drcený kmín, sůl.
Brambory uvaříme ve slupce, pak oloupeme, nastrouháme na struhadle a dáme do mísy. Přidáme utřené máslo, sůl, pepř, vejce a promícháme. Nakonec vmícháme mouku a těstíčko dobře propracujeme. Hotové bramborové těsto vyválíme na vále na 1 cm tlustou placku. z těsta nakrájíme rádýlkem čtverce asi 6 x 6 cm. Hlívu podusíme asi 15 minut s kmínem a solí na tuku. Hmotou naplníme čtverce z bramborového těsta, které přehneme, dobře uzavřeme a obalíme v trojobalu jako řízek a osmažíme.
Eh
Foto: wikipedia
Zpět 0 příspěvků