Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Chystáte se na dovolenou, kde budete fotit jako o závod? Počítačová škola Gopas vám nabízí několik praktických tipů, díky kterým budou vaše dovolenkové fotografie vypadat lépe než snímky běžných „cvakalů“. Dodržování základních pravidel je snadné. Před stisknutím spouště se naučíte přemýšlet a vnímat detaily, které ovlivňují výsledek.
Pozor na rušivé prvky v pozadí a překryvy postav
Před stisknutím spouště si všímejte, jestli postavám „nevyrůstají“ z hlav stromy nebo zda překrývající se postavy nemají „společnou“ končetinu. Snažte se rovněž o to, aby hlavní objekt nebyl „přetnut“ dráty, sloupem či jiným nežádoucím prvkem. Stačí většinou popojít kousek stranou a problém je vyřešen.
Počkejte si na lepší světlo
Fotografie není nic jiného než záznam odrazu světla. Pokud je světla málo nebo není dobré, projeví se to i na kvalitě snímku. Nejlepší světlo pro focení je brzo ráno, pozdě odpoledne a navečer. Světlo je měkké, teplé, boční a krásně plastické. Naopak v poledne je světlo tvrdé, ostré a vytváří nehezké stíny. Pokud můžete, počkejte si na vhodné světelné podmínky. Vyplatí se to.
Používejte blesk „naopak“
Fotky pořizované při malém množství světla s vestavěným bleskem nebudou nikdy hezké. To je prostě fakt. „Pokud je málo světla, blesk spíše nepoužívejte, ale zvyšte citlivost a použijte stativ. Fotky tak neztratí atmosféru. Blesk naopak použijte v momentě, kdy je světla hodně – portrét focený za poledního slunce na pláži bude bez „přiblesknutí“ obsahovat hluboké stíny v obličeji, což nevypadá dobře,“ upozorňuje Vítězslav Holas z Počítačové školy Gopas a odborník na grafiku, multimédia a design.
Vyhněte se středu
Nikdy neumísťujte hlavní objekt či linie (např. horizont, hladinu) do středu snímku, ale vždy mimo něj – do třetiny. Postavám nechte více místa ve směru pohledu.
Běžte blíž
Nesnažte se zachytit všechno najednou, fotka bude roztříštěná a nepřehledná. Soustřeďte se na určitou věc, běžte k ní blíž (fyzicky, nebo zoomem) a vyplňte s ní celé obrazové pole.
Zpět 0 příspěvků