Nezoufalky.cz

Už jste členkou Nezoufalek?

Přihlásit

- nejnovější článek

Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?

Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata

Také jste dostali neobjednané zboží?

Také jste dostali neobjednané zboží?

Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.

Jak zpracovávat bylinky?

Čerstvé bylinky používáme v kuchyni běžně, ale ne všichni umíme bylinky využít k dlouhodobé spotřebě. Poučme se ze zkušeností našich babiček. Co všechno s bylinkami dělaly?

Každou bylinu řežeme, sušíme a drtíme zvlášť. Natě a listy asi na délku 5 cm, kořen a kůru asi na 3 cm. Plody a semena trochu namačkáme, aby při přípravě čaje mohla do nich lépe proniknout voda a tudíž se lépe vyluhovaly. U nasušených bylin je důležité správné uskladnění, aby nedocházelo v bylinách ke změnám. Nejlepší způsob pro uchování nasušených bylin je v dobře utěsněných papírových krabicích nebo v porcelánových nebo dřevěných nádobách. Nezapomínejte na to, že papír nasákne vůní bylin, proto používejte vždy stejnou krabici na danou bylinu. Dobře uzavřené nádoby chrání byliny před hmyzem a uchovává aroma. Sbírejte přiměřené množství bylin, které stačíte spotřebovat během jednoho roku. je lepší si nasbírat každý rok čerstvé. Není ovšem jednoduché připravit správně bylinkový čaj.  U některých návodů píšou, abychom si z bylin udělali výluh, nálev nebo ovar. 

Čaj

Léčivé čaje nesmíme připravovat a ani uchovávat v kovových nádobách. Mohlo by dojít k chemickým pochodům mezi vyloučenou látkou a povrchem nádoby. Nápoj změní barvu a mohl by být částečně znehodnocen. Hlavně u čajů s tříslovinou. Vhodné jsou nádoby porcelánové, kameninové nebo smaltované. Při cezení čaje používejte sítko z umělých vláken nebo scedíme přes plátno. Nikdy nepoužívejte kovové sítko. Můžeme vyzkoušet i jiný způsob: Byliny zabalíme do plátýnka a pak je teprve připravujeme. Nemusíme je pak cedit. 

Výluh

Jedná se o šetrné vyluhování látek rozpustných ve vodě za obyčejné teploty. Tímto způsobem nejvíce šetříme rozkládající se těkavé látky. Připravíme jej tak, že si odměříme předepsané množství vody a přidáme do ní odpovídající množství bylin, zamícháme a necháme vyluhovat nejméně 8 hodin, lépe do rána. Někdo používá i rychlejší způsob – použije vodu teplou 40°C. Výluhem připravujeme většinou čaje, které obsahují slizy (lněné semínko), silice (květy heřmánku, máty, lípy, šalvěje) a nápoje z natě třezalky. Silice mají osvěžující léčivý účinek, proto se čaje z nich používají na léčení dýchacích cest, trávicího ústrojů a močových cest.

Nálev

Při přípravě nálevu používáme vyšší teplotu vody, ale bylinu v ní nevaříme, ale pouze přeléváme potřebným množstvím vroucí vody a nádobku ihned přikryjeme.

Čaj se vlastně jen spaří, takže se takto dostanou z bylin látky, které by se při studené vodě vůbec nevyloučily. Čaj se nevaří a tak se uchrání látky v něm obsažené. Občas nálev promícháme, ale víčko nesundáváme, jen zatočíme s celou nádobkou. Asi po 20 až 30 minutách víčko sejmeme a nálev přecedíme. Nálev připravujeme hlavně u siličných bylin. Není vhodné připravovat nálev z tvrdých částí, například kořeny, kůry nebo dřeva.

Odvar

Při této přípravě se bylina vaří, což není zrovna šetrný způsob. Není moc doporučovaný.Připravuje se tak, že bylinu přelijeme doporučeným množstvím vody a přivedeme k varu a vaříme asi 15 minut. Jeden ze šetrnějších způsobů je, že když se odvar začne vařit, tak jej postavíme do vodní lázně a přikryjeme pokličkou. Ve vodní lázni jej necháme déle, asi 30 minut.

Výluh – nálev

Při přípravě dáme do nádobky s bylinnou směsí polovinu požadovaného množství studené vody a necháme vyluhovat za občasného promíchání krouživým pohybem 8 hodin. Pak z nádobky slijeme výluh a byliny zalijeme druhou částí vody, ale vroucí. Necháme stát 15 minut. Pak slijeme a promícháme s předchozím slitým výluhem. Takto by se daly připravovat skoro všechny léčivé čaje.

Výluh – odvar

Tento způsob používáme při přípravě tento způsob používáme při přípravě čaje z tvrdých částí bylin. Nejprve vyluhujeme polovičním množství vody, pak slijeme, nalijeme druhou polovinu vody a postavíme do vodní lázně a vaříme 30 minut.

Nálev – výluh

Používáme v tom případě, kdy u tvrdších byliny nestačí půl hodiny na to, aby pronikla vody do tvrdých částic. Připravíme jej tak, že celé množství vody svaříme a zalijeme a necháme čaj stát asi 10 -12 hodin jako při výluhu. Pak slijeme.

 Sirup

py se nejčastěji připravují z čerstvě natrhaných květů rostliny, ty se vrství do sklenic se širokým dnem a prosypávají po vrstvách cukrem. Uzavřená láhev se umísťuje na teplé a slunečné místo. Cukr se musí zcela rozpustit. Takto si lze připravit domácí bylinný sirup. Bylinné sirupy mohou být slazeny bílým cukrem, třtinový cukrem, ale i fruktózou, proto mohou bylinné sirupy užívati diabetici. Bylinné sirupy neobsahují alkohol, můžeme je podávat v rozumném množství i dětem. 

Foto: SXC.hu

Zpět 0 příspěvků
Kniha týdne podle Nezoufalek
Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

První premiérou Baletu Národního divadla v nové sezoně je Malá mořská víla – 10. listopadu ve Stavovském divadle.

Soutěž měsíce

Klub Nezoufalek - Přihlášení pro členky

Emailová adresa:
Heslo: