Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Na farmářských trzích prodávali rakytníkovou šťávu. Prodavačka mi o ní tvrdila, že jejím popíjením se člověk brání všem nemocem. Měla pravdu? Co je vůbec rakytník zač?
Přesně takový dotaz nám do redakce našeho webu poslala Jana V. z Plzně.
Tak tedy, milá Jano, a všechny další zvídavé nezoufalky:
Rakytník řešetlákový – jak zní správně jeho název – je elegantní keř anebo keřovitý strom s úzkými, stříbřitě šedými listy a drobnými květy, které se na podzim změní v oranžové bobule. Keř může vyrůst do výšky až šesti metrů. Původně pochází z Ruska, dnes je však doma i v celé Evropě, tedy i u nás. V léčitelství má zcela výjimečné postavení – využívají se totiž všechny jeho části: kořen, kůra stromu, květy, plody, semena i dřevo.
Moudrost z východu
V lidovém léčitelství v Rusku, Mongolsku a některých oblastí Číny se užíval rakytník snad odnepaměti. Olejem anebo odvarem z něj se léčily zápaly plic a průduškové zahlenění, játra a žaludeční vředy, kloubní onemocnění, reguloval se jím krevní oběh. Urychloval proces hojení ran, používal se jako vysoce účinný regenerační prostředek.
A právě jako regenerační prostředek s výjimečně velkou účinností a také preventivní prostředek proti různým onemocněním ho používáme i my dnes. A právem! Zatímco lidé kdysi v Rusku o úžasných účincích rakytníku věděli jen díky pouhému vypozorování, my už máme na pomoc moderní vědu. Vědecké výzkumy prokázaly, že olej z rakytníku má prokazatelně regenerační vlastnosti – lépe se díky němu hojí rány, snadněji po něm naroste nová tkáň po poškození kůže a sliznice. Je proto vynikajícím přírodním léčivem při opruzeninách, popáleninách, omrzlinách, proleženinách i na křečové žíly.
Štamprlička na zdraví
Kromě rakytníkové šťávy (občas s přidáním jablečné šťávy) si můžete koupit i rakytníkový likér. Má tmavě hnědou barvu, intenzivní vůni a medovou chuť. Používá se podobně jako slivovice – jedna štamprlička denně jako prevence proti nemocem.
Vraťme se však k rakytníkové šťávě, která je u nás nejčastěji nabízeným produktem vyrobeným z rakytníku řešetlákového. Vzhledem k tomu, že plod rakytníku má prokazatelně mnohonásobně více vitaminu C než například pomeranč, je šťáva z něj doslova „céčková“ bomba. Pro zajímavost: vědci uvádějí, že denní doporučenou dávku vitaminu C pokryje jedna jediná bobulka rakytníku. Samozřejmě že přípravou šťávy se část vitaminu ztratí, ale ještě zůstane dost na to, aby rakytníková šťáva popíjená s vodou byla nevyčíslitelně zdravější než přeslazené chemicky barvené limonády.
Vitaminů celá kopa
Vitaminem C ale výčet toho dobrého z rakytníku nekončí. Jeho plody jsou dále přirozeným zdrojem vitaminu A (zabraňuje šerosleposti, udržuje dobrý zrak, pomáhá lépe zvládat oční infekce), vitaminu B (pomáhá v prevenci kardiovaskulárních a mozkových příhod), vitamin D (udržuje zdravé kosti a zuby), vitamin E (pomáhá likvidovat škodlivý cholesterol a brání tvorbě krevních sraženin) a vitamin K (brání tvorbě krevních sraženin).
Koupit si rakytníkovou šťávu lze proto jen a jen doporučit. Pozor je však třeba dát na výrobce. Bohužel už dobře víme, že ne všichni kolem nás jsou poctiví a někteří jsou pro svůj zisk schopni zajít daleko…
Vladana Stará
Foto: archiv
Zpět 2 příspěvků