Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Asi každého z nás občas potrápí nafouklé břicho, průjem či pocity na zvracení. Asi až na pár hypochondrů léčí většina lidí svoje neduhy samoléčbou. Často přitom využívá lidovou moudrost typu: trávení zlepší panák slivovice vypitý nalačno. Případně problém řeší „logickou“ úvahou: v autě se mi dělá špatně, proto tentokrát nebudu před cestou jíst raději vůbec nic. Když přijdou do ordinace, lékař se nenápadně pousměje jejich srdceryvnému popisu „překyseleného žaludku“…
Přinášíme vám pár opravdu zaručených tipů, které „pravdy a rady“ můžete s klidem ignorovat:
Mýtus první: Průjem je potřeba vyhladovět
Dieta pomůže při průjmu často lépe než medikamenty, nicméně hladovka už tak vyčerpanému organismu rozhodně nepřidá. Je třeba doplňovat ztracené tekutiny a minerály – pít obyčejnou vodu, neslazené čaje a nesycené minerálky. Sůl ve více osolené polévce zase doplní chybějící draslík. Strava by naopak měla být součástí léčby. Bohatá na vitamíny a minerály, avšak taková, která nezatěžuje trávicí ústrojí (suchary, piškoty, banány nebo rýže). A postupně, jak se stav zlepšuje, přidávat brambory a vařené nebo dušené bílé maso.
Mýtus druhý: Trápí mě překyselený žaludek
„Překyselený žaludek je medicínsky nesmysl,“ říká MUDr. Marek Beneš, endokrinolog z pražského IKEM. Kyselé prostředí žaludku je normální. Mívá až pH 1, což odpovídá koncentrované kyselině. „Žaludek je ale pokryt vrstvou jakéhosi slizu, který sliznici žaludku chrání. Překyselení žaludku tedy neznamená více této kyseliny, ale spíše snížení ochranné bariéry (stres, léky na bolest a podobně),“ vysvětluje lékař. Na pálení žáhy doporučuje blokátory protonové pumpy – léky, které utlumí tvorbu kyseliny v žaludku, jsou bezpečné a efektivní. Mezi takové blokátory patří například Loseprazol. „Zvyšuje pH žaludku, což znamená, že snižuje obsah kyseliny,“ dodává MUDr. Beneš. Při slabších obtížích lze užít Ranisan. „Tento lék patří do skupiny blokátorůH2 receptorů, to znamená, že blokuje stimulaci žaludku k tvorbě žaludečních šťáv a tím i kyseliny,“ pokračuje lékař.
Mýtus třetí: Pálivé jídlo způsobuje vředy
Pálivé jídlo může zhoršit příznaky vředů u některých lidí, ale nemůže být příčinou jejich vzniku. V roce 2005 dostali Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu dva lékaři, Barry Marshall a Robin Warren, kteří prokázali, že vznik vředů způsobuje infekce způsobená bakterií Helicobakter pylori. Další příčinou může být také užívání některých léků.
Mýtus čtvrtý: Na bolest žaludku pomůže cola
Rozhodně nečekejte, že vypitím ledové sklenice plné tohoto vysoce perlivého nápoje, se vám uleví. Pokud chcete účinky coly vyzkoušet, pak si ji v případě žaludečních obtíží dopřávejte pouze zvětralou, pokojové teploty a po lžičkách! Každopádně lékaři tuto lidovou medicínu nedoporučují. Má v sobě příliš mnoho cukrů, a žádné minerály.
zh
Foto: archiv
Zpět 0 příspěvků