Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Nejúčinnější ochranou proti nočním komářím invazím je sice „raid“ v zásuvce, ale kdo by chtěl během spánku dýchat chemické výpary? Můžete se taky namazat repelentem, ale to je totéž a ještě si s ním zašpiníte povlečení.
Zkuste se odporného bodavého hmyzu zbavit po vzoru našich babiček. A věřte, že to zabere. Komu se příčí chemické prostředky, může si vyrobit staré dobré domácí repelenty. Možností je několik a nejlepší bude je zkombinovat. Přírodní vůně, které si vyrobíte za pár korun, komáři nesnášejí, zato vy si s nimi osvěžíte domov. Spojte příjemné s užitečným.
Kterou vůni si vyberete?
Sáček rozmarýnu přelijte litrem horké vody. Louhujte až do úplného vychladnutí, přidejte lžíci vinného octa, přelejte tekutinu do rozstřikovače a aplikujte na tělo či oděv. Repelent uschovávejte v lednici. Komáři stejně jako vůni rozmarýnu nesnášejí karafiáty. Když květ karafiátu dáte do termosky a zalijete vařící vodou, necháte ho 24 hodin louhovat a pak zcedíte, máte stejně účinný odpuzovač. Další zbraní se může stát francovka. Do jednoho decilitru francovky dáte lžičku hřebíčku, skleničku uzavřete a necháte týden louhovat. Po týdnu lze používat jako repelent. A nakonec se hlásí o slovo skořice, která je podle vědců proti larvám i samotným komárů účinnější než cokoliv jiného. Výtažek z kůry skořicovníku zabíjí komáry prý dokonce efektivněji, než nejběžnější účinná složka repelentů DEET. To samé lze říci o mátě a eukalyptu. Takže když si po bytě rozestavíte misky se skořicí a květináče s mátou či eukalyptem, komáři se vašim oknům budou zdaleka vyhýbat. A pokud se jim chcete ubránit někde u rybníka, jezte dostatek vitamínu B, nejlepší jsou pivovarské kvasnice. Tělo bude vylučovat jeho přebytky a komáři se vás budou štítit. Sice se tvrdí, že jde o pověru, ale já jsem živoucí důkaz. Jsem od zimy „na Pangaminu“, především kvůli posilování imunity, a zatím se mi během letošního léta komáři vyhýbají…
Pokud znáte nějakou další přírodní sebeobranu proti protivnému hmyzu, napište nám.
Text i foto Iveta Moravcová
Zpět 0 příspěvků