Nezoufalky.cz

Už jste členkou Nezoufalek?

Přihlásit

- nejnovější článek

Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?

Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata

Také jste dostali neobjednané zboží?

Také jste dostali neobjednané zboží?

Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.

Konec potíží s výměnou kontaktních čoček. Zázrak!

Mnoho z nás je odkázáno na nošení brýlí nebo kontaktních čoček, od mládí trpíme krátkozrakostí, dalekozrakostí, astigmatismem. Od 90. let umožnila mnoha lidem získat bezvadný zrak laserová refrakční operace. Nyní přichází další pokrok.

Zájemce o laserovou operaci bohužel mnohdy překvapí oznámení lékaře, že pacient není vhodným adeptem na provedení zákroku. Jak je to možné? Pomineme-li patologické stavy oka, jako pozánětlivé stavy nebo degenerativní změny rohovky, bývá nejčastějším vylučovacím kritériem nepoměr mezi dioptrickou vadou oka a tloušťkou rohovky. Operační laserový zákrok totiž redukuje tloušťku rohovky v jejím centru a v tomto případě platí přímá úměra - čím více dioptrií, tím více tkáně se odstraní. Ne vždy lze proto zákrok bezpečně provést. Co dál? Řešením bylo odstranit maximální možný počet dioptrií a zbytek ponechat, dále nosit brýle nebo kontaktní čočky.

Dalším řešením byly takzvané fakické nitrooční čočky. Myšlenka jednoduchá a tudíž geniální. V oku pacienta je ponechána jeho vlastní – původní čočka a do optického systému je přidána čočka nová – umělá. Velmi zjednodušeně si můžeme tuto situaci představit tak, jako bychom kontaktní čočku vložili pacientovi dovnitř oka, kde zůstává trvale, bez nutnosti další péče. Původní implantáty byly vyrobeny z rigidních materiálů, a jak se ukázalo, jejich tolerance v oku nebyla optimální. Docházelo k dráždění různých struktur oka a vzniku komplikací.

Výzkum ale opět pokročil a přinesl nové materiály. Nejnovějším implantátem na trhu je čočka Cachet od firmy Alcon. Byla vyvíjena neuvěřitelných 10 let, ale výsledek stojí za to. Implantát je vyroben ze speciálního tzv. biokompatibilního materiálu, známého v oftalmologii od 80. let, tvárného, ale zároveň s dobrou dlouhodobou tvarovou pamětí. Samotný tvar byl systematicky vylepšován s ohledem na minimální traumatizaci očních struktur. Čočka je trvale uložena v takzvané přední komoře oka, kde nahrazuje brýle a kontaktní čočky. „Výsledky s tímto implantátem nás příjemně překvapily, zejména pokud se týče přesnosti pooperační refrakce a stability implantátu v oku. Operace je velmi šetrná a zcela bezbolestná, trvá asi 5 minut. A především, na trhu je alternativním řešením pro pacienty nevhodné k laserové korekci,“ vysvětluje MUDr. Petr Novák z Refrakčního centra Praha. Čočka vydrží v oku celý život a nevyžaduje ze strany pacienta žádnou péči a pozornost. To je tedy pro naše stárnoucí oči skutečný zázrak – konec hledání brýlí, konec nepříjemné manipulace s kontaktními čočkami.

Foto: 2media

Zpět 0 příspěvků
Kniha týdne podle Nezoufalek
Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

První premiérou Baletu Národního divadla v nové sezoně je Malá mořská víla – 10. listopadu ve Stavovském divadle.

Soutěž měsíce

Klub Nezoufalek - Přihlášení pro členky

Emailová adresa:
Heslo: