Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Oranžová záplava květů této vděčné letničky, která vyroste i naprosto začátečnickému zahradníkovi, nádherně prozáří zahradu. Kdo by neznal hojivé účinky měsíčkové masti. Měsíčkovou lékárničku si můžete snadno zajistit z vlastní zahrádky.
Měsíček zahradní (Calendulla officinalis)je letnička, která zářila i na zahrádkách našich babiček. Nepotřebuje žádné předpěstování, na jaře vysejete semínka na záhon a v létě se můžete těšit z květů. A samozřejmě sbírat a sušit. Jako léčivá část se užívají celé květy nebo jen okvětní lístky. Nejvíce léčivých látek je v oranžových květech, žluté se neužívají. Účinnými látkami jsou především flavonoidní barviva. Hlavní účinek je desinfekční. Z měsíčku si můžeme připravit čaj, tinkturu, olej, mast, koupel, šťáva, sirup a likér.
Čaj má protirakovinový účinek, čistí krev, léčí nemoci jater, žaludku i střev. Výplach očí zlepšuje ostrost vidění, léčí oční i ušní záněty, pozitivně ovlivňuje srdce. Čaj z kopřivy, měsíčku a pampelišky detoxikuje organismus – na jarní očistnou kúru je ideální.
Tinktura se připravuje z 60% lihu, měsíček ve skleněné lahvi zalijeme lihem, dáme na 14 dní macerovat na slunce při pokojové teplotě, každý den protřepeme, po 14 dnech scedíme. Pokud používáme sušenou bylinu, můžeme macerát ještě jednou zalít lihem a postupovat stejně jako v předešlém případě, obě várky tinktury se pak smíchají. Používá se na obklady pohmožděnin, výronů, namožených natažených svalů a proleženin.
Olej. Měsíčkové lístky nasypeme do lahve asi do jedné třetiny a doplníme kvalitním slunečnicovým olejem, povaříme ve vodní lázni 15 minut a necháme 14 dní louhovat na sluníčku. Poté olej slijeme, a měsíčkové lístky do něj důkladně vyždímáme v plátěné utěrce. Uložíme do ledničky v tmavých lahvičkách. Užívá se na vyrážky, popáleniny, rozpraskané prsní bradavky, jizvy, otoky, bércové
vředy, hemoroidy, záněty kůže, plísně, prasklé paty, zánět žil.
Mast. Do půl kila roztaveného vepřového sádla dáme 2 hrsti měsíčku a necháme přejít varem. Pak necháme 12 hodin "louhovat". Znovu sádlo rozehřejeme, ale už jen tak, aby se dalo scedit. Mast dáme do skleniček do lednice. Užívá se stejně jako olej.
Koupel. Do studené vody dáme na noc macerovat několik hrstí měsíčku, druhý den zahřejeme k varu a nalijeme do koupele. Pro děti dáváme menší množství. Užívá se při citlivé pokožce, zánětech kůže. Opakujeme 3x týdně.
Šťáva se získává vylisováním z čerstvých květů nebo se zalije malým množstvím vody sušený květ, nechá se 24 hodin stát a šťáva se vymačká. Užívá se proti bradavicím a svrabu.
Sirup. Květy se zalijí studenou vodou, nechají se 24 hodin macerovat, druhý den se 15 minut mírně povaří s cukrem až se sirup táhne. Na 1 kg šťávy se dává 1,5 kg cukru.
Likér. Z výše popsané šťávy z měsíčku lze vyrobit likér. Šťávu přecedíme přes plátno, přidáme citronovou šťávu či kyselinu citronovou, skořici a hřebíček a smícháme s režnou nebo jablečným destilátem. Likér má údajně protinádorové účinky, v každém případě působí jako desinfekce zažívacího traktu a chutná výborně třeba v zimním čaji na zahřátí.
O další bylinkové rady si můžete napsat autorce článku mailem na stepanka.ja@seznam.cz
Text a foto: Štěpánka Janoutová, kotvicnikovafarma.cz Zpět 0 příspěvků