Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Náročné období zimy, kdy si plníme žaludky hutnými pokrmy a balíme se do péřových kabátů, je za námi. Těšíme se na sluníčko, kterého bylo letos pomálu, a teplé dny, jež snad konečně přijdou. Jenže pozor. Fakt, že je nám konečně příjemně, ovšem neznamená, že přicházející jaro není pro naše tělo zátěž. Každá změna (i ta k lepšímu) je stres. Odtud ty jarní chřipky a další virózy, které vypadají tak nelogicky, když přece venku je tak krásně.
Začněte z gruntu
Říká se, že na pročištění organismu je ideální dát si hned po ránu sklenku citrónové šťávy. Zkuste to ještě vylepšit a naředit si citrónem s trochou vody svůj oblíbený stoprocentní džus. Doplníte tak tekutiny i vitamíny a nápoj s džusem vám bude i víc chutnat – ne tak kysele.
Pokud plánujete dodávat tělu vitamíny a minerály formou doplňků stravy, počkejte s tím až po vydatné snídani. Lépe se vstřebají a nebudou vám dráždit žaludek. Nezapomeňte, že vstřebatelnost významně zvyšuje také správná kombinace jednotlivých minerálů a vitamínů. Například antioxidanty Selen a Zinek patří nerozlučně k sobě a ideální je, když jsou navíc přijímány v kombinaci s vitamínem C a betakarotenem. Tuto silnou kombinaci obsahuje doplněk stravy Selzink Plus. Má i další výhody: na ochranu organismu před volnými radikály, posílení imunity a pomoc při zánětech stačí jedna tableta denně (lze užívat dlouhodobě). Tudíž jde o ideální prostředek prevence před virózami, nachlazením či chřipkou.
Otužování ano, ale s mírou
Jako ochrana před virovou nákazou se běžně doporučuje saunování, které zahřátím a následným rychlým zchlazením posiluje imunitu. Ale pozor! Ne každému tato forma otužování prospívá a pomáhá. Jde totiž o poměrně extrémní zátěž, a pokud nejsme zcela ve formě (což ale často nejsme schopni poznat), může nemoc naopak rozjet. Proto se doporučuje začít se sanováním hned na konci léta, aby si organismus na zátěž zvykl. Uprostřed zimy, kdy bacilů létá vzduchem největší množství a je dost pravděpodobné, že na nás zrovna útočí, na saunu raději zapomeňte a vyrazte raději na ostrou procházku nebo si naopak dopřejte klid v teple. Pokud máte dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a netrápí vás časté nachlazení, jste už otužilí dostatečně. Další fyzická zátěž už by vaše tělo spíš oslabila, než mu pomohla.
Lékařka Petra Šmelcová radí především se optimálně se oblékat: „Ani zima ani teplo,“ říká s tím, že jde o jeden z nejúčinnějších receptů (vedle správné životosprávy a dostatku kvalitního spánku) jak neonemocnět, který se přitom nejvíc zanedbává. „Když už vás nachlazení přece jen potká, nesnažte se ho v žádném případě přecházet!“ nabádá lékařka.
Když nemoc udeří
Nepodceňujte vedlejší projevy nákazy jako kašel a rýmu. „Kašel je obranný reflex sloužící k očistě dýchacích cest od cizorodých látek.“ Co se týká infekcí horních cest dýchacích, rozlišuje lékařka dva typy kašle: „Kašel suchý (neproduktivní), který je velmi dráždivý, škrábe v krku a dokáže být velice úporný. Nemocného často vyčerpává a měl by být tlumen.“ Objevuje se především v počátcích onemocnění.
Kašel suchý většinou v řádu několika dní přechází v druhý typ a to kašel vlhký (produktivní). „Projevuje se zvýšenou tvorbou hlenů, které ´zanáší´ dýchací cesty. V této fázi se nesmí podávat léky na tlumení kašle, aby nedocházelo k hromadění hlenu v dýchacích cestách a tak prohlubování infekce. Kašel by měl být léčen přípravky, které usnadňují uvolňování a vykašlávání hlenu, snižují jeho vazkost.“ dodává MUDr. Petra Šmelcová. Vhodným preparátem je například Ambrosan. Můžete si vybrat, zda je vám bližší ve formě tablet, kapek nebo sirupu. Výhodou je, že ho mohou užívat i velmi malé děti. Jeho účinná látka Ambroxol zvyšuje v dýchacích cestách sekreci hlenu, tvorbu plicního surfaktantu (látky pokrývající vnitřní stěny plicních sklípků) a stimuluje činnost řasinek, zajišťujících posun hlenu.
Otravné nachlazení
Dobré je podpořit imunitu také doplňky stravy, které v optimálním množství a složení zajistí tělu látky potřebné pro boj s infekcí. Vyzkoušet můžete například Selzink Plus, který obsahuje celou řadu antioxidantů (selen, zinek, vitamin C, vitamin E a betakaroten), jejichž vzájemné působení podporuje vstřebávání do těla. Vhodné je také doplňovat pravidelně hořčík (např. doplněk stravy Promagsan), který lidé obecně přijímají v nedostatečném množství.
Pamatujte, že všechno, a nachlazení zvláště, je třeba posuzovat individuálně. Není nemoc jako nemoc. Někdy paradoxně místo pocení a klidu na lůžku pomůže chůze na čerstvém vzduchu. Samozřejmě pouze v případě, že se zcela vzdáte ambic zdolávat výkony a honit kilometry. Nikdy ale opravdu nikdy se v nemoci nenuťte k ničemu silou vůle, nechoďte přes sílu a do únavy! Vnímejte svoje tělo a pocity, extrémně se nezahřívejte, neprochladněte a při únavě a slabosti odpočívejte.
Zpět 1 příspěvků