Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Už ani řemeslníkům se nevyplatí důvěřovat. Dáte jim zálohu, oni už se nikdy neobjeví a vám zbydou oči pro pláč. Zlaté české ručičky prostě kradou jak straky, bohužel. A profesionální čest? Ta je mnohým jen k smíchu.
Oklamaní zákazníci často hned spěchají na policii a podávají trestní oznámení pro podvod či zpronevěru. Podle stávající judikatury se ovšem o zpronevěru cizích peněz jednat nemůže, neboť záloha přechází do vlastnictví zhotovitele díla. Takové právní posouzení nelze využít ani tehdy, jestliže zhotovitel nesplnil svůj závazek provést dílo. U podvodu je pak velmi těžké prokázat úmyslné jednání podnikatele. Důkazní situace podvedené strany je velmi obtížná a zpravidla jí neustojí.
Vedoucí poradenské linky dTestu Lukáš Zelený doporučuje obětem podvodníků obrátit se na civilní soud, kde je pravděpodobně čeká úspěšný výsledek. Současně upozorňuje: „Další velkou nepříjemností je, že v rámci následného exekučního řízení není vždy řemeslníkovi co zabavit, neboť nemusí mít žádný majetek ani příjem. Rozsudek se poté stává prakticky nevymahatelným.“
S konkrétními případy spotřebitelů se setkává dTest ve své spotřebitelské poradně na telefonním čísle 299 149 009. Lukáš Zelený uvádí: „Spotřebitelka, která se na nás obrátila, předala truhláři desítky tisíc korun na výrobu knihovny, po několika letech má v rukou rozsudek, který jí přiznává 50 tisíc korun. Návrh na exekuci však nebyl úspěšný, neboť řemeslník nemá vůbec nic a navíc nahlásil trvalý pobyt na městském úřadě. První splátka po roce čekání činila pouhých 100 korun.“
Časopis dTest doporučuje, aby zákazníci dobře zvažovali už při výběru řemeslníka a volili takové, na něž mají pozitivní reference od svého okolí. Napovědět mohou i recenze na internetu, ačkoliv ty je třeba brát vždy s rezervou. Lukáš Zelený dodává: “Vždy lze doporučit také uzavření písemné smlouvy, nebo alespoň vyžádání si písemného potvrzení o převzetí objednávky. Povinně se vydává u prací nevykonaných hned.“
Ilustrační foto: SXC.hu
Zpět 0 příspěvků