Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Využívání prevence je velice důležité, proto ji také zdravotní pojišťovny hradí – nejlepší je zkrátka, když nedovolíme nemoci propuknout. Jak je to s možností využívání preventivních prohlídek, na co všechno máme nárok, jsme se zeptali primářky oddělení primární péče FN v Motole MUDr. Jaroslavy Kulhánkové.
Preventivní péči dětí si jako rodiče hlídáme pečlivě. Nezapomínáme ale sami na sebe? MUDr. Jaroslava Kulhánková a její kolegové na oddělení primární péče se starají nejen o zdraví zaměstnanců FN Motol. Za „svým praktickým lékařem“ sem docházejí i další lidé, mimo jiné cizinci, kteří potřebují zdravotní péči praktického lékaře. O ty poslední nám ale dnes nejde, poptáváme se paní doktorky hlavně na to, jak naši občané pečují o své zdraví. „V posledních letech se to určitě zlepšilo, jako by si lidé začínali svého zdraví více vážit. Funguje navíc i lepší informovanost ze strany zdravotních pojišťoven, které nabízejí pacientům různé zvýhodněné programy, pokud dodržují pravidla preventivních prohlídek. Nakonec i osvěta v médiích jistě přispívá tomu, že lidé již vědí, že prevence je důležitá, protože se dá zabránit rozvinutí například některých druhů rakoviny, ale také onemocnění srdce a cév, cukrovky… I statistiky z posledních let napovídají, že například pravidelné vyšetření na mamografu snižuje úmrtnost na rakovinu prsu a podobné je to i s prevencí kardiovaskulárních onemocnění.“
Rozdělení podle věku
Praktický lékař přebírá od dětského lékaře pacienta v 19 ti letech. Ideální samozřejmě je, když si s sebou přinese kompletní dokumentaci z dětství, je možno pak na ni navázat a není třeba složitě dohledávat, jaké nemoci prodělal, jak se léčil, zda a jaké pravidelně bere léky.
Od 20 let má každý občan České republiky právo na kompletní preventivní prohlídku jednou za dva roky. Jejím základem je biochemické vyšetření krve a moči, které dnes dokáže velmi přesně naznačit, když v těle není něco v pořádku. Při této prohlídce se kontroluje i váha, nejde jen o to, že obezita je rizikovým faktorem, prudká změna váhy může rovněž signalizovat nějaké problémy. Praktik při prohlídce kontroluje i držení těla, stav páteře, klenutí chodidel – vychýlená páteř i ploché nohy totiž mohou být zárodkem pozdějších velkých potíží. Od 45 let se provádí jednou za dva roky mamografie u žen a u mužů od 50 let vyšetření na karcinom prostaty. Pacientům nabízíme v tomto věku také vyšetření stolice na krev, které může signalizovat karcinom tlustého střeva. Ke kompletnímu screeningu přibývá také EKG, tedy základní vyšetření srdce.
Jak je to s očkováním
K základní preventivní péči patří také očkování proti tetanu. Očkují se základně tři dávky, po patnácti letech se provádí přeočkování jednou dávkou, u pacientů nad šedesát let je nyní doporučováno přeočkovat po deseti letech. Dále je záhodno využít možnosti očkování proti klíšťové encefalitidě, která je u nás díky rozšíření infikovaných klíšťat bohužel velkou hrozbou. Jistě i proto přistoupily některé zdravotní pojišťovny k určité kompenzaci nákladů na pořízení vakcíny. Ochrana po aplikaci tří dávek vakcíny trvá 3-5 let podle typu použité vakcíny, zejména u starších pacientů nad šedesát let se doporučuje přeočkování po třech letech. Očkování proti sezónní chřipce mají zdarma lidé nad 65 let, pacienti v léčebnách dlouhodobě nemocných a pacienti, léčící se s chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo cukrovkou a pacienti onkologičtí Většina pojišťoven ale nabízí příspěvek na toto očkování i dalším lidem v rámci některých „balíčků prevence“. V našich podmínkách lze jako dobrou prevenci doporučit i očkování proti hepatitidě typu A i B. Je to očkování placené, ale často lze najít v lékárnách zvýhodněnou nabídku zejména na kombinovanou vakcínu. Pokud očkování nemáte, porozhlédněte se po takové nabídce a využijte ji. „Nemoc špinavých rukou“ – žloutenka typu A - je stále u nás rozšířená, léčení je dlouhé a žloutenka může zanechat následky, takže je rozhodně dobré raději využít možnosti očkování. Výhodou očkování proti hepatitidě typu A je, že nabytá imunita je zpravidla celoživotní – je to tedy jednorázová investice do vašeho zdraví.
O čem rozhoduje váš lékař
Jedna věc jsou pojišťovnou hrazené preventivní prohlídky podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR, druhá věc je konkrétní pacient. Pokud jste zdravý člověk, běžný screening je pro vás dostačující. Zejména starší lidé ale mívají nějaké chronické problémy – sníženou funkci štítné žlázy, vysoký tlak, vysoký cholesterol, cukrovku, zvýšenou hladinu kyseliny močové atd. Také rodinná anamnéza je pro vašeho praktického lékaře důležitá, protože například výskyt rakoviny nebo kardiovaskulárních onemocnění v rodině vám přidává další rizikový faktor. V takových případech si vás váš praktický lékař bude zvát na prohlídky častěji, bude kontrolovat účinnost užívaných léků, sledovat váš krevní obraz i další faktory projevující se v analýze vzorku krve, případně vám doporučí návštěvu u specialisty. Je plně v rukou lékaře rozhodnout, co je pro konkrétního pacienta nutné vyšetření a v jaké frekvenci. Taková vyšetření pak pojišťovna plně hradí.
Pečujte o sebe
„Preventivní lékařská péče je v České republice na vysoké úrovni,“ konstatuje MUDr. Jaroslava Kulhánková, která má srovnání s dalšími evropskými zeměmi. „Důležité je, aby lidé tyto možnosti nezanedbávali a dbali i na taková ta zdánlivě banální doporučení svého praktického lékaře – dodržování dobré životosprávy, kvalitní stravování, dostatek pohybu, dostatek spánku, střídání rytmu práce a odpočinek. To vše je totiž vlastně tou základní prevencí, kterou pro sebe může udělat každý sám. Nejlépe se pak budete cítit, když při preventivní prohlídce váš lékař konstatuje, že jste úplně v pořádku.“
…a ještě k těm klíšťatům
Prevence znamená i hlídat si případný problém. Klíšťata jsou u nás infikována nejen virem zánětu mozkových blan, na který existuje očkování, ale také bakterií borelií, vyvolávající závažné onemocnění Lymská borelióza. Dnes naštěstí již existují účinná antibiotika, která bakterii v těle zlikvidují, musí být ovšem podána včas. Zpravidla jde o období, kdy se ještě nedají rozpoznat protilátky v krvi. Nedivte se tedy, když vám lékař, k němuž pro jistotu zajdete, když jste chytli klíště v zamořené oblasti a máte podezření, že jste se mohli borelií nakazit, naordinuje tato antibiotika preventivně a teprve následně vám udělá vyšetření krve.
Foto: Pavel Šebesta, FN Motol
Převzato: Motol in (měsíčník naleznete v čekárnách FN v Motole)
Zpět 0 příspěvků