Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Tekutina, k níž neexistují žádné výhrady, dostupná z vodovodního kohoutku všem a všude. Važme si jí, víc než miliarda lidí na světě nemá ke zdroji pitné vody přístup.
Často mi teče z nosu, ale není to klasická rýma. Když jsem to řekla své lékařce, doporučila mi pít výrazně víc vody. Trochu mám pocit, že mě jen tak odbyla, že mě měla poslat na nějaké pořádné vyšetření. Jak může souviset vypitá voda s mým nosem?
Pro odpověď jsme zašli k praktické lékařce MUDr. Aleně Novotné.
„Nemůžu se zodpovědně vyjádřit, zda vaše lékařka postupovala správně, když vás ihned neposlala na nějaké vyšetření, protože neznám detailně váš zdravotní stav. Určitě však udělala dobře, když vám poradila zvýšit přísun vody během dne. Voda může být skutečně účinným lékem a přitom ji pijeme méně, než bychom měli! Člověk totiž může mít žízeň, aniž by ji pociťoval. Od svých dvaceti let se nepozorovaně stáváme dehydratovaní, aniž bychom o tom věděli. Ztrácíme totiž postupně schopnost vnímat žízeň. Tak v sedmdesáti letech už člověk vůbec necítí žízeň, i když před tím 24 hodin nepil!
Co dokáže zanedbané pití
Určitě jste už někdy v životě slyšela hospodskou „moudrost“, že každá nemoc je zanedbané pití. Pravidelní pijani piva a tvrdého alkoholu si tak drze přivlastnili úžasné poznání našich předků, které se však týká jen a jen vody.
Tak tedy: Proč pít hodně vody? Krev není jen nositelkou kyslíku a ostatních prvků a minerálů do tkání celého našeho těla, ale také jakousi „uklízečkou“ nepotřebného odpadu z organismu. Nezastupitelnou úlohu v čistění krve mají ledviny. Ty filtrují krev, nepořádek z ní je následně vyloučen z těla močí. Na správné funkci ledvin tak záleží, aby se krev očišťovala, jak je třeba. Není-li tomu tak, dochází k mnoha tělesným poruchám. Nejdříve tak, že tělo začíná bojovat, nastaví teplotu mírně zvýšenou nad normál a snaží se nepřítele „spálit“. Jestliže se tím ale nepovedlo vyvolat rovnováhu v těle, pokusí se naše tělo zanést nečistotu do lymfatického systému a vyčistit se s jeho pomocí. Tak nám zduří lymfatické žlázy a nastanou otoky. Když ani to nepomůže, přicházejí na řadu coby další očistný orgán sliznice. V této fázi dochází k výtokům z nosu, očí, vaginy. K dalšímu způsobu, jak vymést nahromaděný binec z těla, poslouží pokožka – tvoří se ekzémy, akné. Pak přicházejí na řadu mandle, na nich se vytvoří čepy. Když tyto selhaly (třeba proto, že byly operativně odstraněny), tělo si najde místo, kde založí jakousi skládku odpadu. Tam vzniká myom, cysta, když si vybralo klouby, projeví se to jako artridita nebo dna. Nakonec však může tělo tento boj s vlastním nepořádkem vzdát. Zapouzdřené „smetiště“ se může aktivovat a karcinom je na světě…
Průběžně, ne najednou
Nechci vás v žádném případě strašit, chci vám jen vysvětlit, že je opravdu velice prospěšné dát na radu vaší lékařky a víc pít vodu. Ledviny je totiž třeba udržovat neustále v činnosti a důkladným pitím je nutit, aby stále pracovaly. Výsledkem je pak vyčištěná krev a správně fungující tělesné orgány a tkáně.
Odborníci se jednoznačně shodují, že vypít bychom měli za den tři litry tekutin (děti dva), přičemž v horkých letních dnech, při sportu, v přehřátém autě bez klimatizace ještě více. Ale pozor! Pít se musí průběžně po celý den. Jestliže bychom hodiny a hodiny nepili a pak do sebe nalili velké množství tekutin najednou, může nás to i zabít!
Jen voda je bez omezení
Že pít je třeba, už víte. Proč ale mluvím jen o vodě? Káva nejenže vodu tělu nedá, ale ještě mu ho vezme – je totiž výrazně močopudná. Džusy je třeba konzumovat s mírou, dodávají tělu zbytečně mnoho cukru, můžou také způsobit nevyváženost střevní flóry. Minerálních vod je na našem trhu opravdu velký výběr. Jenže minerálky by se měly pít s rozmyslem. Jsou totiž jakýmsi přírodním lékem, a proto by dlouhodobě užívané a v nadměrném množství mohly třeba i uškodit. Z toho důvodu bychom měli značky minerálních vod rozhodně střídat a pít je vždy jen pár týdnů. Rozhodně je dobré je kombinovat s bylinkovými čaji.
Vladimíra
Foto SXC.hu
Zpět 1 příspěvků