Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Známe je z barvotiskových obrazů a pohádek. Okřídlené bytosti sestupující z nebes a ochraňující lidi před nebezpečím. Odkud se ale vzali, a jak se od sebe liší, mnozí z nás neví.
Anglické slovo angel pochází z řeckého angelos, což znamená posel. Podle Bible byli andělé prvními inteligentními bytostmi, které Bůh stvořil a poskytl jim svobodnou vůli, nesmrtelnost a božskou inteligenci. Na rozdíl od lidí jsou andělé čistě duchovní bytosti a jejich hlavním posláním je udržování všeho, co Bůh stvořil, tedy celého vesmíru, dále šíření božských přikázání, ochrana lidí před padlými anděly a různým nebezpečenstvím. Andělské bytosti neomezuje čas ani prostor, pohybují se rychleji než světlo a mohou na sebe vzít jakýkoli tvar. Jejich dalším důležitým úkolem je zvěstování. Jako poslové boží zvěsti na sebe někdy berou lidskou podobu – klasickou ilustrací je navštívení Panny Marie archandělem Gabrielem.. Na rozdíl od lidí se andělé nevyvíjejí, jsou dokonalí od narození. Nemají pohlaví, ale mohou se zjevit v mužské i ženské podobě.
Devět andělských kůrů
Toto spojení je sice známe, ale málokdo ví, co znamená. Je to koncept vzestupné hierarchie andělských řádů – kůrů – jehož křesťanská verze je dílem syrského mnicha Dionýse Pseudo-Aeropagity, který ji rozpracoval ve svém díle Nebeská hierarchie. Ta se skládá s devíti kůrů, které jsou sdruženy do tří trojic. Do první trojice patří serafíni, cherubíni a trůnové.
Nejblíže Bohu jsou serafíni, o nichž se zmiňuje Starý zákon. V díle zmíněného mnicha jsou označováni jako ochránci Božího trůnu, kteří vstřebávají božské světlo, a předávají ho dalším kůrům.
Slovo cherubín nám evokuje baculaté barokní andělíčky, ale ti jsou pouze uměleckou licencí. Bible popisuje cherubíny jako okřídlené bytosti odrážející boží moudrost a střežící brány Ráje. Tuto trojici uzavírají trůnové, kola s mnoha očima posvátného vozu kroužícího kolem Božího trůnu, kteří jsou nositeli víry v boží sílu a slávu.
Druhou trojici tvoří Panstva, Ctnosti a Mocnosti. Ti první vládnou milosrdenstvím a stanovují povinnosti nižším andělským kůrům. Andělé ctnosti vládnou přírodním zákonům a jsou zodpovědní za pohyb a dráhy hvězd a planet. V lidech posilují srdnatost a ve svatých milosrdenství. Andělé mocností stráží cesty vedoucí do nebes a přivádějí ztracené duše, které brání proti démonům. Jsou zplnomocněni trestat a promíjet.
Třetí trojici, pro nás asi nejzajímavější, reprezentují Knížectva, Archandělé a Andělé. Knížectva vládnou pozemským panovníkům, vůdcům všeho druhu a všem společenstvím. Spolupracují s anděly strážnými a mohou bez povšimnutí zasahovat do osudů lidstva. Archandělé přinášejí lidem boží poselství- zatímco strážní andělé zůstávají zpravidla neviditelní, archandělé se lidem zjevují většinou v podobě bezpohlavní bytosti s velkými křídly. Nejnižším řádem jsou andělé, kteří jsou s lidmi v každodenním kontakt a fungují jako ochránci, podle možností zabraňují nehodám a katastrofám. Nemohou přímo zasahovat do lidského osudu, ale pokud je požádáme o pomoc, reagují vstřícně.
Nebeský generální štáb
Nejvýše postavenými anděly jsou archandělé, kteří stojí nejblíže Bohu. Původní křesťanské a židovské náboženství jich uvádějí sedm, ale později se jejich počet ustálil na tři. Archandělé realizují boží projekty a plány a jejich působištěm je celý vesmír. Na úsvitu věků byli prvními duchovními vůdci a učiteli lidí, aktivně vystupují ve Starém i Novém zákoně a objevují se i v Koránu. Léčí a uzdravují na všech úrovních – fyzické, mentální, emocionální i éterické. Předaná energie nemůže lidem ublížit, naopak, pozitivně působí, motivuje a rozvíjí především duchovní život.
Pro životy lidí i osudy celého lidstva je patrně nejdůležitější archanděl Michael. Podle biblické knihy Danielovy se zjeví v plné zbroji v době, kdy bude náš svět mít skutečně vážné problémy, což je podle mnohých indicií právě teď. Archanděl Michael stojí coby stráž Bohu po pravici a ztělesňuje pevnou, nepodplatitelnou a mravně nezpochybnitelnou autoritu. Je nejvyšším božím poslem lásky a milosti, pokud svou duši zbavíme všeho negativního a bez jakýchkoli pochyb ji Michaelovi otevřeme, naplní ji dobrem, mravní sílou, rozvahou, moudrostí a láskou.
V Bibli se tento archanděl objevuje velice často a pokaždé zasahuje do klíčových událostí. Michael kupř. připravoval Pannu Marii na smrt a shledání se svým ukřižovaným synem a zvěstoval jí, že vystoupí na nebesa. Umíráním provází i lidské bytosti a křesťané o něm mluví jako o andělu smrti. Archanděl Michael se zjevil i Konstantinu Velikému, jako duchovní vůdce vedl Johanku z Arku a byl předobrazem nejen rytířů Svatého Grálu, ale rytířstva vůbec. V den Posledního soudu archanděl Michael povede andělské pluky, aby s konečnou platností porazil draka, s nímž podle Bible bojoval již mnohokrát.
Archanděl Gabriel se v Bibli objevuje celkem čtyřikrát, pokaždé v roli božího posla. zvěstujícího naprosto klíčové události, které určí a ovlivní osudy celého lidstva.Dvakrát navštívil Daniela, jemuž sdělil datum narození Ježíše Krista, pak se zjevil kazateli Zachariášovi přímo v chrámu a poté Marii, čerstvě zasnoubené s Josefem. O půl roku později navštívil Gabriel Marii znovu a sdělil jí, že byla počata skrze Ducha Svatého a porodí syna.
Archanděl Rafael je poslem lásky, zdraví a dobré volby. Pomáhá lidem rozeznávat pravou lásku od lásky prchavé a ve spolupráci s Pannou Marií dbá na udržování čistoty myslí i těl lidí a motivuje je pro boj s hříchem smilství.
Archandělská trojice je ale neúplná, protože typickým starozákonním číslem je čtyřka. Čtvrtého archanděla najdeme podle některých teologů v Koránu a je jím „Iblis“ nám známý jako Satan.V biblickém pojetí je Michael bojovník a jeho zápas s drakem je popsán ve Zjevení sv. Jana, kde se uvádí, že „Michael a jeho andělé se utkali s drakem a jeho vojskem, který byl poražen a had, který sváděl celý svět byl svržen na zem.“ Drak je Satan, čtvrtý archanděl, který se při procesu stvoření odmítl poklonit člověku. Řečeno současným slovníkem: Michael zajišťuje preventivní spravedlnost, Gabriel zachovává řád, Rafael jej obnovuje a Satan se ho snaží zničit.
Jiří Kruliš
Foto. wikipedia
Zpět 0 příspěvků