Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Řada českých občanů našla v nedávné době ve schránce fakturu na zaplacení poplatku za vedení účtu cenných papírů na Slovensku. dTest varuje před ignorováním faktury a radí jak poplatek v budoucnu neplatit.
Problém se týká až 20 000 českých občanů. Vystavovatelem faktury je Centrální depozitář cenných papírů Slovenské republiky. Jedná se o dozvuky kupónové privatizace, na základě které mnozí čeští občané vlastní akcie na Slovensku. „Často se jedná o bezcenné papíry, které nejsou obchodovatelné na burze“, říká vedoucí poradenské linky časopisu dTest Lukáš Zelený a dodává: „Na výši poplatku za vedení účtu ale nemá taková skutečnost vliv.“
Časopis dTest radí především fakturu zaplatit. Následně je možné se cenných papírů zbavit, a to bezplatným převodem na Fond národního majetku SR až do 31. 12. 2013. Převést cenné papíry na fond lze na pracovištích Slovenské pošty a pobočkách společnosti RM-S Market. Vyřízením je možné pověřit také svého zástupce na základě úředně ověřené písemné plné moci. Značným nedostatkem této varianty je, že se nedá vyřídit z České republiky, ale osoba nebo její zástupce se musí dostavit na Slovensko.
Dalšími kroky jsou uzavření smlouvy o bezplatném převodu cenných papírů na Fond národního majetku a následné zrušení účtu u Centrálního depozitáře. „Je na každém, zda převede všechny cenné papíry, nebo si některé ponechá,“ konstatuje Zelený. V případě druhém je ale třeba počítat i nadále s povinností hradit poplatek spojený s vedením účtu. Současně lze uplatnit právo na vrácení uhrazeného poplatku za rok, v němž došlo k převodu cenných papíru na fond a za dva roky zpětně.
Podrobný postup, jak při převodu cenných papírů postupovat, je k dispozici na www.dtest.cz/depozitar
Zpět 0 příspěvků