Nezoufalky.cz

Už jste členkou Nezoufalek?

Přihlásit

- nejnovější článek

Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?

Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata

Také jste dostali neobjednané zboží?

Také jste dostali neobjednané zboží?

Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.

Pozor na rostlinné tuky!

Používáte na vaření máslo, olej nebo sádlo? Děláte dobře. Kdo používá rostlinné tuky, vystavuje se riziku, že požívá škodlivé látky.

Časopis dTest otestoval jedlé rostlinné tuky a zjistil, že třetina z 24 testovaných vzorků by se v zemích s přísnějšími limity na škodlivé látky vůbec nesměla prodávat.

Nejhůře v testu dopadly tuky Albert Quality Rostlinný tuk a Palma Cera, a to pro vysoký obsah škodlivých tzv. transmastných kyselin. Ten byl v obou případech více než desetinásobný oproti limitu stanovenému rakouskými, švýcarskými nebo dánskými zákony. „Transmastné kyseliny významně zvyšují riziko infarktu, podporují kornatění tepen, vznik cukrovky druhého typu a dalších zdravotních obtíží. Naše zákony bohužel obsah těchto kyselin v potravinách neregulují a ani evropská legislativa se zavedením omezení nepočítá. Spotřebitelům však důrazně doporučujeme, aby se potravinám s vysokým obsahem transmastných kyselin vyhýbali,“ vysvětluje Ondřej Jánoška
z dTestu.

Některé testované tuky pro změnu obsahovaly vysoké množství nasycených mastných kyselin, které na lidský organismus působí podobně nepříznivě jako cholesterol z živočišných tuků. „Nejvíce nasycených mastných kyselin obsahuje palmový olej, výrobci je však oblíbený, protože je levný a dobře se zpracovává,“ vysvětluje Ondřej Jánoška a varuje: „Při průmyslovém zpracování palmového oleje mohou vznikat také škodlivé estery s názvem 3-MCPD, které mají negativní vliv na mužskou plodnost a jsou možným karcinogenem.“

Údaje o skladbě použitých olejů výrobci většinou neuvádějí. Podle současné legislativy je povinné uvést na obalu pouze celkové množství tuku, a zda jde o tuk rostlinný, živočišný nebo jejich kombinaci. Není však třeba informovat, z jakého živočicha či rostliny surovina pochází; přitom je to pro kvalifikovaný výběr zásadní informace.

„Obsah nasycených mastných kyselin a některé další výživové údaje se budou na obalech povinně zveřejňovat od roku 2016. Uvádění dalších informací, například právě množství transmastných kyselin, zůstane bohužel pouze na vůli výrobců až do doby, kdy stát uzná za důležité tuto problematiku upravit,“ uzavírá Ondřej Jánoška.

Kompletní výsledky testu jedlých tuků naleznete na adrese www.dtest.cz/test-tuk

Ilustrační foto: SXC.hu

Zpět 0 příspěvků
Kniha týdne podle Nezoufalek
Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

První premiérou Baletu Národního divadla v nové sezoně je Malá mořská víla – 10. listopadu ve Stavovském divadle.

Soutěž měsíce

Klub Nezoufalek - Přihlášení pro členky

Emailová adresa:
Heslo: