Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Pracovní pohovor není nic jiného než setkání dvou potenciálních obchodních partnerů, a tak bychom k němu měli i přistupovat. Ačkoli to může znít jako dobrá rada, se kterou v praktickém životě moc nepochodíme, opak je pravdou. Pokud se na pohovor vypravíme s touto myšlenkou, když nic jiného, získáme alespoň pocit sebevědomí a náš mozek pak bude na nadcházející slovní ping-pong mnohem lépe připraven, což je první předpoklad úspěchu.
Pokud se nám budou hlavou honit myšlenky, že tu práci opravdu potřebujeme, že si už určitě vyberou někoho lepšího nebo oni přeci vědí, že drží všechny trumfy, a proto si nemohu moc vyskakovat, máme zaděláno na potenciální průšvih.
Abychom si to mohli lépe představit, zkusme si obě role na okamžik prohodit. Představme si, že potřebujete vymalovat. Nebudeme teď brát v úvahu, že je po ruce šikovný partner. Zavoláme malíře, kterého jsme našli na domovní vývěsce, na internetu nebo nám ho v lepším případě doporučili sousedé. Vymalování bytu není havárie vody, malíř proto netuší, jak je naše potřeba vymalovat urgentní. Není si tedy do posledního okamžiku jistý, zda-li odejde s objednávkou nebo jeho cesta bude zbytečná, nicméně mu v hlavě pořád zní slova jeho ženy, že je třeba do konce měsíce zaplatit dětem kroužky. Obchodní jednání začne zazvoněním u dveří. A teď si představme, co všechno se nám po dobu prvních minut honí hlavou…jak onoho řemeslníka sondujeme, hodnotíme a hlavně co nastane, když přijde řeč na peníze.
U pracovního pohovoru to opravdu není jiné. Tedy pokud se ze strany potenciálního zaměstnavatele nejedná o formální akt, aby splnil kvóty, dostál předpisům nebo měl alibi, že proběhlo výběrové řízení, a ve skutečnosti už dávno přijal jiného kandidáta. Náš budoucí zaměstnavatel naše služby potřebuje, aby mohl dále fungovat. A to opravdu platí i pro pozice jako jsou recepční, uklízečka apod. Jinak by nevynakládal úsilí a nepořádal výběrové řízení. Naproti tomu my na pohovor jdeme proto, že jsme odhodlané a věříme, že danou práci jsme schopny vykonávat k oboustranné spokojenosti. Takže naše vyjednávací pozice jsou skutečně na počátku pohovoru vyrovnané a je jen na nás, jakou jsme schopné na své služby udělat reklamu a jak se nám na druhé straně podaří osondovat kvalitu našeho obchodního partnera.
A tady jsme vlastně u kamene úrazu. Ne vždy se setkáme s rovnocenným protihráčem. Často narazíme na člověka, který si, snad aby si dodal odvahy, hraje na autoritu, co drží v rukou naši budoucnost. Snaží si svou vyjednávací pozici vylepšit tím, že se nás systematicky snaží vmanévrovat do obranné pozice, a tím nám omezit prostor pro argumentaci. V takových případech pomůže jen asertivní přístup. Představme si, jak by vypadala naše spolupráce, kdybychom uspěli a chtěli, někdy v budoucnosti, požádat o mimořádné volno nebo, nedej bože, o zvýšení platu. Naši pozici proto musíme tvrdě hájit od prvního okamžiku. Nemá cenu být arogantní nebo namyšlená, ale sebevědomí a osobní jistota by z nás měla vyzařovat na míle daleko. Bude-li náš nový zaměstnavatel vybírat mezi dvěma kandidátkami, určitě sáhne po sebejistě působící, samostatné nezoufalce u které cítí, že si vždy se vším poradí a bude na ni spolehnutí.
Jarmila Kružíková
Foto: SXC.hu
Zpět 0 příspěvků