Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Milujete pokojovky? Pak vás jistě potěší seriál užitečných informací o zeleni v bytě. V úvodním článku se dozvíme, kde se vlastně vzal nápad pěstovat rostliny v květináčích a jak se měnila jejich móda v běhu času.
Odkud pocházejí pokojové rostliny?
Jsou to cizokrajné rostliny, které pocházejí z různých klimatických pásem tropů a subtropů. Přírodní druhy se vyskytují v Asii, Africe, Austrálii, Oceánii, ve Střední a Jižní Americe. Domovem mnoha rostlin jsou deštné lesy v tropech, jiné druhy rostou na savanách, také v polopouštích a pouštích. Podrobnější znalost životních podmínek v přírodním domově druhů poskytuje základní orientaci pro přizpůsobování podmínek pro růst a kvetení v bytě.
Jak se dostaly rostliny z přírody do bytů?
Nové námořní cesty od počátku novověku podnítily i objevování a dovozy neznámých rostlin, které mohly být Evropě k užitku nebo pro okrasu. Nebylo vždy zpočátku zřejmé, k jakému účelu se nakonec určitá rostlina osvědčí (např. brambory). Neznámé rostliny objevovali cestující přírodovědci nebo zahradníci a byli mezi nimi i Češi – k nejznámějším patří Benedikt Roezl nebo kaktusář A.V.Frič. Někdy rostlina dostala jméno svého objevitele, např. Bougainvillea nese jméno francouzského přírodovědce Bougainvilla. Introdukce okrasných rostlin probíhala nejintenzivněji od konce 18. století a hlavně pak v 19.století. Objevené druhy rostlin se zpočátku dostaly do skleníků v botanických zahradách nebo do skleníků zámeckých sídel a odtud později do měšťanských salonů. Díky benevolenci panských zahradníků nebo snad někdy i díky šikovným prstům se části rostlin, vhodné k množení , dostávaly k širším vrstvám obyvatelstva. Teprve později se rozšiřováním rostlin do bytů zabývaly zahradnické živnosti. Introdukce rostlin do bytů pokračuje dodnes, ale větší význam pro rozšiřování sortimentu dnes má šlechtění hodnotných forem rostlin.
Druhy pokojových rostlin během času
Je pochopitelné, že dříve v malých bytech většiny lidí mohly být jen nejskromnější rostliny, které snesly nižší a nevyrovnanou teplotu a nevyžadovaly mnoho místa.. Dobře tu mezi okny a u oken přezimovaly např. mučenky nebo zvonek stejnolistý (ženich a nevěsta), fuchsie, pelargónie nebo sukulentní rostliny, např. Aloe variegata (sokolí péro). K nejodolnějším rostlinám se řadila aspidistra původem z Japonska (v Anglii se jí říká „hospodská rostlina“ a v Německu „ševcovská palma“). V prostorných a dobře vytápěných bytech zámožnějších lidí se objevovaly větší a na teplotu náročnější rostliny jako jsou palmy a kapradiny.
Radikální změna ve skladbě pokojových rostlin nastala s přechodem na centrální vytápění bytů, které je spojeno se stálou vyšší teplotou a s nízkou vzdušnou vlhkosti. Rostlinám vyžadujícím nižší teplotu a vyšší vzdušnou vlhkost se v takových podmínkách nedařilo, proto v bytech vytápěných radiátory se více objevovaly druhy náročnější na teplo a odolnější k nižší vzdušné vlhkosti. Kapradiny, které vyžadují vlhký vzduch, ztratily dřívější význam mezi pokojovými rostlinami. Po dobu delší než 100 let se v bytech dobře zabydluje fíkus a druh Ficus elastica se zeleným listem se stal běžnou rostlinou v interiérech během období funkcionalistické architektury. Časem se však nižoval význam původního druhu a dnes se více uplatňují nejen jeho vyšlechtěné odrůdy, ale také mnohé jiné druhy rodu Ficus a jejich pestrolisté odrůdy. Podobná situace se vytvářela i u řady jiných teplomilných druhů a postupně vznikl základní sortiment rostlin okrasných listem.(dracény, filodendrony, monstera, dífenbachie, syngónium aj.) V bytech s ústředním vytápěním nastal problém s kvetoucími hrnkovými rostlinami jako jsou prvosenky, bramboříky, cinerárie, kalceolárie nebo azalky, protože při běžné pokojové teplotě kvetou jen po krátkou dobu. V teplých místnostech se lépe daří teplomilným kvetoucím rostlinám jako jsou saintpaulie, poinsetie, kalanchoe aj. V poslední době je doplňují orchideje, které se zásluhou šlechtitelů staly méně náročnými na vzdušnou vlhkost (falenopsis). V dnešní době jsou nejvíce oblíbené rostliny s atraktivní strukturou a barevností, které v moderním interiéru dobře působí.
Text: Miroslav Volf
Foto: Eva H.
Zpět 1 příspěvků