Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Rádi vás upozorňujeme na zajímavý projekt, který nejen podporuje vzájemnou občansko-spotřebitelskou výpomoc, ale spustil se zároveň v Česku i na Slovensku. A to je nám, českým nezoufalkám a slovenským nezúfalkám velmi sympatické. Takže - držíme palce!
Magazín TIME zařadil spoluspotřebitelství mezi 10 idejí, které radikálně změní svět. Rozumnou volbou dneška již není vlastnit, ale sdílet. Jak se dále píše v článku magazínu, jednoho dne se podíváme zpět na 20. století a budeme se divit, proč jsme vlastnili tolik věci. Po tisíciletích, ve kterých žila většina lidí z ruky do úst, v 20. století průmyslové ekonomiky západu a nakonec i velká část zbytku světa začala chrlit spotřební zboží. A všichni víme, kam to dospělo ...
Zpátky k vzájemné důvěře
Není proto asi až tak překvapivé, že tendence k racionálnějšímu využívání zdrojů začínají v posledních letech vznikat právě v kolébce této spotřeby, Spojených státech Amerických. Koncept byl obhájený Rachel Botsmanovou a Roo Rogersem, spoluautory "What 's Mine Is Yours: The Rise of Collaborative Consumption" (Co je moje je Vaše: Vzestup spoluspotřebitelství). Botsmanová ve své řeči na TEDx konferencí v Sydney v roce 2010, popisuje spoluspotřebitelství jako "nový, sociálně-ekonomický velký nápad slibující revoluci ve způsobu, jakým konzumujeme". Botsmanová vidí spoluspotřebitelství jako sociální revoluci, která umožňuje lidem "vytvářet hodnoty ze sdílených a dostupných zdrojů tak, že vyvažují osobní sobeckost s dobrem větší komunity". Skutečným benefitem spoluspotřebitelství je podle ní však opětovný vznik komunit a společenství, v nichž si její členové přesto, že se dosud neznali, navzájem důvěřují.
Já půjčím něco tobě a ty zase něco jiného mně
Princip spočívá v tom, že věci, které vám 360 dnů do roka jen někde leží a čekají na použití, poskytnete ostatním. Věci, které nepoužíváte nebo používáte minimálně a je vám jich líto vyhodit nebo darovat, protože to bylo drahé nebo to můžete ještě někdy potřebovat, tak mohou posloužit zatím jinde. Vždyť vám zas na oplátku někdo půjčí to, co potřebujete vy. A ušetříte oba. Už nejen pro sociální a ekologicky smýšlející menšinu se stává důležitou pomoc jiným, ochrana životního prostředí a minimalizace negativních dopadů na okolí. Toto jsou totiž "vedlejší efekty" spoluspotřebitelství, jehož výhody si uvědomuje stále větší část populace.
Dejme nepotřebné věci do koloběhu!
Princip fungování OdKomunity.cz a OdKomunity.sk, prvního a zatím jediného takového společenství v Čechách a na Slovensku je jednoduchý. Po zaregistrování se, nahrajete věci, které chcete půjčovat. Pokud si někdo bude chtít něco od vás půjčit, kontaktuje vás a domluvíte se na předání věci. Za věc můžete požadovat bezpečnostní zálohu. Jen co se vám věc vrátí, vy vrátíte zálohu. Obdobně si můžete i vy půjčovat od ostatních uživatelů. Drtivá většina uživatelů půjčuje své věci nezištně. Také členství v komunitě je bezplatné.
Nezištná sousedská výpomoc existuje odjakživa na lokální úrovni. V rámci rodiny nebo mezi přáteli. Dnes však už i mezi lidmi v rámci celých vesnic, měst a okresů, kteří se osobně dosud neznali a přesto bezpečně sdílejí své věci. Co by bylo donedávna nemyslitelné
Vítejte v naší komunitě na www.odkomunity.cz a www.odkomunity.sk.
Marián Repáň
ideový otec stránky OdKomunity
Zpět 1 příspěvků