Nezoufalky.cz

Už jste členkou Nezoufalek?

Přihlásit

- nejnovější článek

Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?

Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata

Také jste dostali neobjednané zboží?

Také jste dostali neobjednané zboží?

Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.

Štěstí je tady a teď

Z každodenního zpravodajství se na nás denně valí proud děsivých zpráv: tu někdo uhořel, jinde zase vyletěl do povětří dům, zranění a mrtví lidé jsou oběťmi záplav i jiných rozmarů přírody, případně teroristických útoků, tu někdo někoho jen tak zmlátil či zabil. Není divu, že na diváky útočí deprese a pocity zmaru. Má vůbec smysl se o cokoliv snažit? Ale jistě, pomáhá v tom dokonce nová vědecká disciplína.

Kladným stránkám lidské osobnosti a společnosti se věnuje pozitivní psychologie. Jde o aktuální proud psychologie, v jehož rámci se předmětem studia stávají pozitivní individuální vlastnosti a rysy jako optimismus, nezdolnost, svědomitost, smysl pro humor atd., pozitivní prožívání (radost, naděje, plynutí „flow“, emoční inteligence atd.), i pozitivně fungující společenství a instituce, jimiž se rozumějí rodina, škola, společenské organizace. Pozitivní psychologie se snaží doplnit celkový obraz psychiky o dosud zanedbávaná pozitivní témata, jakými jsou pocity spokojenosti a štěstí. Oblasti jejího výzkumu spočívají v minulosti, přítomnosti i v budoucnosti.

 Jak změřit štěstí? Těžko. Ptá se však někdo, lze-li měřit depresi? 

 Co radí pozitivní psychologie? Buďme ve svém každodenním konání i životě optimističtí a plní naděje i touhy po poznání. Souciťme s bližními, odpouštějme jim a vnímejme smysl i naplnění života. Stejné cíle je třeba si klást pro zítřek, pozítří, následující týden i měsíce – zkrátka pro budoucnost. Především budoucnost musíme vidět pozitivně. 

Zakladatel směru pozitivní psychologie prof. Martin Seligman říká doslova: „Buďme optimističtí, naučme se vědomě pozitivnímu přístupu k realitě kolem sebe, ovlivněme tím kladně své myšlení, své chování a potom – i celý svůj život“. Pozitivní psychologie stojí na třech základních pilířích studia: pozitivních emocí, pozitivních vlastností (jimiž se rozumějí silné stránky osobnosti a ctnosti, inteligence, talenty) a pozitivních institucí (demokracie, silné rodiny a svobodné bádání podporují ctnosti, které následně produkují silné emoce).

 Věda o nemoci? Ne, o zdraví!

Prof. Dr. Martin Seligman (1942) patří k nejcitovanějším psychologům na světě. Na univerzitě v americké Pensylvánii se proslavil teorií o naučené bezmocnosti. V pozici prezidenta Americké psychologické asociace překvapil odbornou veřejnost, když se v rámci inauguračního projevu rozhodl psychologii – „vědu o nemoci“-  proměnit ve vědu o zdraví. Založil hnutí pozitivní psychologie a Centra pozitivní psychologie v USA. Tento směr nazývaný také „naučený optimismus“ je stále populárnější – jeho tvůrce je spoluautorem klasifikace silných stránek charakteru a ctností i autorem praktických dovedností pozitivní psychologie. Má šest dětí. Česky vyšla jeho kniha Opravdové štěstí s podtitulem Pozitivní psychologie v praxi. Je však beznadějně rozebraná.

Výzkum štěstí není ničím novým, avšak aktuální výsledky poukazují na široké možnosti praktického uplatnění smysluplných cílů a spokojených mezilidských vztahů. Je ovšem uotázkou, jak se uplatní právě pozitivní přístup k životu ve společnosti, která si libuje v sarkasmu, pesimismu, mravním i společenském marasmu a balastu masové kultury i spotřeby.   

 Jak dojít ke štěstí?

Ve vztahu k sobě i okolí se orientujte na vše, co vede k naplněnému životu a zvyšuje míru osobní pohody. Mírněte a odstraňujte patologické projevy. Podporujte silné stránky osobností včetně své, nevrtejte se jen v problémech a nedostatcích. Snažte se napravovat negativní důsledky a jevy, které záporně zasahují do kvality života. A místo děsivého zpravodajství si radši vezměte do ruky příjemnou knížku…

 Anna Vejvodová 

Foto: SXC.hu

Zpět 1 příspěvků
Kniha týdne podle Nezoufalek
Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

První premiérou Baletu Národního divadla v nové sezoně je Malá mořská víla – 10. listopadu ve Stavovském divadle.

Soutěž měsíce

Klub Nezoufalek - Přihlášení pro členky

Emailová adresa:
Heslo: