Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Je tak trochu podvodnice, protože i když se tváří nevinně a vznešeně, ve skutečnosti používá jméno, které jí tak úplně nenáleží. V bílé čokoládě totiž není ani kousek kakaa. Měli bychom ji vůbec nazývat čokoládou, anebo jí více sluší označení cukrovinka? Zatímco mezi fanoušky mléčné a hořké čokolády nebývají takové rozdíly, ti, kteří si zamilovali chuť bílé čokolády, jsou považováni za výjimku. Po které sáhnete nejčastěji vy?
Samý cukr a tuk?
Bílá čokoláda by ve skutečnosti neměla být zcela bílá - její hlavní ingrediencí je totiž kakaové máslo, které má jasně žlutou barvu. Zbývající součásti už ale patří do skupiny těch nejsvětlejších - cukr a mléko (kondenzované nebo sušené). Kakaové máslo je tou nejdražší surovinou mezi nimi, a protože jej bílá čokoláda obsahuje větší množství než čokoláda "běžná", bývá její výroba také nákladnější.
A přesně tento důvod vede některé výrobce k nahrazování kakaového másla za levnější rostlinné tuky. Takové čokoládě potom ale schází vlastnosti, kvůli kterým si ji vlastně kupujeme. Díky kakaovému máslu se čokoláda snadno rozpouští a také je dobře stravitelná. Stejné kakaové máslo se používá v kosmetických výrobcích - je totiž šetrné a nedráždí pokožku.
Ale zpět k čokoládě. Cukrovinka může nést název bílá čokoláda (které také obhajuje její oprávněné postavení mezi čokoládami) obsahuje-li minimálně 20 % kakaového másla. V porovnání s mléčnou čokoládou, která musí mít minimálně 25 % kakaové sušiny a hořká čokoláda 35 %, se kakaové máslo na obalech v procentuálním podílu neuvádí.
Bílá čokoláda si také rozumí lépe s jinými příchutěmi, než jsme zvyklí si vychutnávat u mléčné nebo hořké čokolády - nejen protože má trochu odlišnou chuť, ale také pro svoji barvu. Nádherně se pojí s červenou a dalšími pestrými barvami. I dortové polevy střídající mléčnou a bílou čokoládu lahodí nejen chuťovým pohárkům, ale také oku. Unikátní kombinaci tvoří s chutí a vůní levandule. Výborně se také kombinuje s některými druhy červeného ovoce. Oblíbené jsou limitované letní edice bílých čokolád s ovocem.
K dochucení samotné tabulkové čokolády se používá nejčastěji vanilka. Například tenká bílá čokoláda od čokoládovny CARLA má chuť zdůrazněnou vanilkovým extraktem BOURBON MADAGASCAR a obsahuje pouze kakaové máslo, žádné náhražkové tuky. Další z oblíbených originálních příměsí jsou burizony, pistácie nebo brusinky. Úplně první bílá tabulková čokoláda, která se na pultech objevila roku 1948, obsahovala kousky mandlí.
Pokud nepatříte mezi příznivce bílé čokolády, dejte jí ještě jednu šanci. Třeba jako chutnému doplňku při pečení a zdobení. Geniální spojení červené barvy a bílé čokolády naleznete například v nezaměnitelném dortu Red Velvet Cake. A netradiční tip na závěr: "polévka" z bílé čokolády a červeného ovoce. Rozpuštěnou bílou čokoládu nalejte do polévkového talíře, zasypejte oblíbeným ovocem (nevynechejte jahody, maliny a borůvky), nechejte rozpouštět a podávejte se lžící.
Zpět 0 příspěvků