Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Máte jedno či dvě dospělé děti takzvaně „na vdavky a ženění“ a pořád nic? Mladí jen mávnou rukou a prohodí: ale mami, dneska je to jinak. A děti? Prosím tě, na to zatím nemám čas, chuť ani peníze. A je vymalováno. A přitom už je jim kolem třicítky…
Je to zkrátka jinak na za našeho mládí, kdy jsme rodily v průměru kolem pětadvaceti a dvě děti jsme měly zcela běžně. Zatímco vy, nezoufalky, jste v naší anketě, v drtivé většině potvrdily, že rodinu i manželství považujete za to nejcennější v životě, naše dospělé děti to mají jinak. Statistiky mluví jasně – stoupá počet jednočlenných domácností, rodí se méně dětí, a když už se lidé vezmou, nemají problém se při prvních neshodách rozvést. Manželství ztratilo svůj prestižní význam, válcují ho názory, že rodina je člověku vlastně na obtíž.
Kde se vzal antirodinný trend?
Jednoznačně ho k nám přivál životní styl posledních dvou dekád. Začíná to už v dětství: rodiče jsou natolik pracovně vytíženi, že jim nezbývá čas na sebe, natož na děti, a ty to přijmou jako samozřejmé. Dříve se od rodičů odpoutají, dřív dospívají a životní model od svých rodičů chtě nechtě přebírají. Chtějí se mít dobře, vydělávat peníze a užívat si všech lákadel, která se nabízejí na každém rohu. Že takhle uvažují dnešní mladí muži, tomu by se jeden nedivil. Ale že nad založením rodiny mávají rukama i jejich vrstevnice, to už je problém. Těm totiž po třicítce zazvoní biologická hrana, která je může z mateřství vyřadit. A navíc jakoby ženy přestaly toužit po svatbě a svým momentálním partnerům, pokud vůbec nějaké mají, to ochotně dávají najevo. Prostě s nimi drží basu a nevyžadují od nich závazky. Kde nejsou závazky, tam chybí odpovědnost. A právě v tom je zakopaný pes krize rodiny v Česku, ale i v jiných evropských zemích. Mladí lidé jsou výchovou i společností tlačeni k individuálnímu prospěchu, k němuž nejde dohromady přinášení obětí – ať už vůči manželovi nebo dětem. K tomu se přidává neustálé zdražování životních nákladů, mít dítě znamená pro rodiče utáhnout si opasky. A uživit dvě větší děti, třeba ještě s hypotékou na krku, to už je opravdu v dnešní době pro průměrně vydělávající většinu obyvatelstva problém.
Snad se blýská na lepší časy
Zatímco v některých zemích už si tento demografický trend nejenže uvědomili, ale začali s ním bojovat podporou rodin s dětmi. Ve Francii, Velké Británii, Itálii a Skandinávii díky tomu v posledních letech stoupá porodnost. Německo se už také snaží v rámci rodinné politiky, například zvyšováním příspěvků na děti nebo budováním mateřských školek a jeslí, intenzivně realizovat opatření vedoucí ke zvyšování počtu dětí. I naši současní politici se už vzpamatovali a začínají jednat ve prospěch rodin. Je třeba myslet na budoucnost národa. Bez nově se rodících Čechů a Moravanů totiž žádná nebude…
Jana Málková
Foto: archiv redakce
Zpět 1 příspěvků