Nezoufalky.cz

Už jste členkou Nezoufalek?

Přihlásit

- nejnovější článek

Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?

Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata

Také jste dostali neobjednané zboží?

Také jste dostali neobjednané zboží?

Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.

Tibetská mísa, zvuk, který léčí

Potřebujete se zbavit napětí, stresu, pobolívání hlavy, zkrátka všech projevů únavy z uhoněného života? Léčba tóny je prověřená tisíciletými zkušenostmi, proč ji tedy neaplikovat i dnes.

Pocit, že nás tón prostupuje, vibruje v celém těle, způsobuje uvolnění napětí a nastoluje harmonii, je jedním ze základů meditačních technik. Je třeba nalézt takzvaný alikvótní tón. Ten sice vzniká při jakékoliv hudbě a zpěvu, zpravidla ho ale vnímáme pouze jako barvu tónu.

Alikvótní tón

Alikvótní tón je harmonickou vibrací tónu základního. Snadno si to představíme u struny. Rozezníme-li celou strunu na kytaře, slyšíme nejsilněji tón základní, zároveň ovšem zní první alikvótní tón o oktávu vyšší, odpovídající polovině struny a druhý alikvótní tón o kvintu vyšší než základní, který odpovídá třetině struny. Stále slabší jsou pak další tóny odpovídající čtvrtině, pětině šestině a tak dále délky struny.

Harmonie čísel a tónů

Meditační zpěv je založený na vytvoření základního tónu a schopnosti velmi dlouho na něm setrvat. Pokud ho takto necháme rezonovat, po chvíli doslova ucítíme i harmonický tón alikvótní. Právě vibrace čisté harmonie takto stvořených tónů přinášejí pocit uvolnění a harmonii – nic šamanského v tom není. Jde vlastně jen o uplatnění pythagorejské harmonie čísel převedené (stejně jako to demonstroval Pythagoras sám) do podoby tónu.

Starodávné hudební nástroje často sloužily k obřadním účelům, které můžeme s trochou nadsázky připodobnit k dnešní skupinové meditační terapii. Naladit skupinu – ať už prastarý kmen, vesnici, komunitu v chrámu nebo dnešní terapeutickou skupinu - do stavu, kdy je schopna uvolnit mysl a přijímat „hojivé“, především uklidňující a harmonizující podněty, pomáhaly právě alikvótní tóny rozehrané na jednoduchých nástrojích.

Tibetská mísa

Můžete si to zkusit doma. Ideálním nástrojem je tibetská neboli zpívající mísa. Její původ je kdesi tři tisíce let před naším letopočtem v Nepálu, dodnes se ale nijak nezměnila. Zručné ruce kovářů a kovotepců ji stále vyrábějí ze slitiny sedmi kovů – mědi, cínu, železa, olova, rtuti, zlata a stříbra. Dnes se častěji používá jen slitina pěti kovů, kdy je vynechána rtuť a olovo. Dokonce se dnes někde mísy soustruží nebo odlévají. Pravou ručně tepanou poznáte nejlépe podle ceny. Tón na tibetské míse vytvoříte nejlépe kroužením dřevěnou paličkou, můžete ale i lehce poklepávat, i tak se kov mísy brzy rozvibruje a vy uslyšíte nejen základní tón, ale i harmonii alikvótních tónů, které budou jakoby postupně nastupovat a zase odeznívat.

Každá mysl potřebuje jiné ladění

Často používáme rčení „jsme (nebo nejsme) vyladěni na stejnou notu“. Málokteré dvě mysli jsou ale skutečně připravené přijímat stejné tónové vibrace. Říká se, že vybrat si správnou tibetskou mísu není snadné, protože by vám měla být vyrobena „na míru“, aby účinek jejího tónu byl pro vás skutečně relaxační a léčivý. Odborníci, které u nás najdete v čajovnách nebo třeba ve specializovaných prodejnách orientálního zboží SANU-BABU, vám s výběrem správné tibetské mísy pomohou, pokud jim o sobě alespoň trochu prozradíte, jací jste, co vás uklidní a co vás naopak rozčiluje. Pak vám vaše tibetská mísa bude pomáhat, když si ji na pár minut rozezníte a necháte se prostoupit jejím zvukem.

Krásný atrefakt

Pokud patříte mezi zaryté skeptiky a hojivé účinku tónu mísy odmítáte, pořád vám ještě může přinést do interiéru kousek harmonie svou ve své jednoduchosti dokonalou krásou.

Gabriela Koulová
Foto: 2media/SANU-BABU

 

Zpět 0 příspěvků
Kniha týdne podle Nezoufalek
Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

První premiérou Baletu Národního divadla v nové sezoně je Malá mořská víla – 10. listopadu ve Stavovském divadle.

Soutěž měsíce

Klub Nezoufalek - Přihlášení pro členky

Emailová adresa:
Heslo: