Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Používání palmového oleje je jedním z důležitých a aktuálních celospolečenských témat. Dopady jeho používání se diskutují ve dvou rovinách – ekologické a zdravotní.
Společnost Emco, český výrobce cereálních výrobků, s nímž nezoufalky dlouhodobě spolupracují, klade velký důraz na kvalitativní a nutriční parametry svých výrobků. Proto se problematice systematicky věnuje už řadu let a intenzivně hledá cesty k nahrazení této suroviny a posílení pozitivních zdravotních benefitů svých výrobků.
„Impuls k odstranění palmového oleje z výroby přišel v roce 2012, kdy bylo rozhodnuto o stavbě naší nové továrny v Hrdlech u Litoměřic. Jako jeho náhradu jsme si vybrali tuzemský za studena lisovaný řepkový olej, který má výborné nutriční vlastnosti a jeho velkým benefitem je především nízký obsah nasycených mastných kyselin. Rok jsme museli čekat na závěry testů stability a trvanlivosti a fakt, že jsme uspěli, považujeme za dobrou zprávu pro spotřebitele,“ říká Martin Jahoda, ředitel marketingu Emco spol. s r.o.
V současné době již ¾ Emco výrobků neobsahuje palmový olej. Konkrétně jde o celou řadu Emco Mysli na zdraví, dále také o řadu výrobků Emco Ovesná kaše, Emco Ovesné sušenky bez polev, Emco Ořechové tyčinky atd. Společnost Emco se zavázala, že všechny nově uváděné výrobky budou bez obsahu palmového oleje a že bude aktivně usilovat o to, aby na přelomu let 2017/2018 přestala palmový olej ve svých výrobcích používat úplně.
Názor odborníků
„Palmový olej obsahuje zhruba 50% nasycených tuků, palmojádrový olej dokonce téměř 85%, což činí z palmového oleje spolu s kokosovým olejem suverénně nejhorší tuk po stránce zastoupení nasycených mastných kyselin, a to dokonce i ve srovnání s tolik kritizovaným vepřovým sádlem. Na druhou stranu obsahuje velké množství vitamínu E a přírodních karotenů, které patří mezi antioxidanty a působí proti negativním vlivům tzv. volných radikálů z okolního prostředí,“ říká Prof. MUDr. Libor Vítek, PhD.
Když se k nepříliš pozitivním zdravotním účinkům přičte ekologický dopad pěstování africké palmy, z které se palmový olej vyrábí, tak se jedná o tuk, kterému bychom se měli vyhýbat. V Malajsii a Indonésii, které jsou zodpovědné za 86 % celosvětové produkce palmového oleje, představuje jeho výroba největší ekologický problém, protože dochází k drancování původního deštného pralesa. Výsledkem je výrazná změna životního prostředí pro mnoho živočišných druhů, které nejsou schopny se životu na plantážích přizpůsobit a hynou.
-pš-
Foto: společnost Emco
Zpět 0 příspěvků