Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Od devadesátých let dvacátého století vědí chemici, že lněné semeno je bohatým zdrojem řady zdraví prospěšných složek.V tradiční čínské medicíně se tohle semínko používá jako lék pro tlusté střevo, kde působí laxativně a protizánětlivě. A díky vysokému obsahu zdravých tuků jsou používána k posílení obranyschopnosti a jako prevence srdečně cévních onemocnění. A tahle plodina je mimochodem naší českou národní plodinou.
Lněné semeno je nejbohatším rostlinným zdrojem kyseliny alfa-linolenové (ALA) a omega-3 polynenasycených kyselin. ALA přijímaná ve stravě se přeměňuje na omega-3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem – kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a dokosahexaenovou (DHA), které rovněž podstatně přispívají lidskému zdraví, především svými protizánětlivými účinky a k správnému vývoji mozku u dětí . Dalším důležitým zdravotním přínosem lněného semínka jsou fytoestrogeny, známé jako lignany. Lněné semeno je nejbohatším rostlinným zdrojem těchto látek, kterých obsahuje 75 – 750x více než ostatní rostlinné zdroje. Vzhledem k vysokému obsahu aktivních látek se lněné semínko uplatňuje v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, některých typů rakoviny, diabetu a onemocnění jater. Jako pravidelná součást denní stravy přispívají zdraví kostí a posilují imunitní systém, napomáhají prevenci obezity a zmírňují menopauzální symptomy.
Pomáhá při zácpě a hubnutí
Mimo tyto trošku abstraktní účinky se ale lněné semínko využívá jako ideální prostředek proti zácpě. To díky vysokému obsahu vlákniny v těchto semínkách. Dokonce má schopnost tlumit hlad tím, že snižuje glykemický index potravin. Lněné semínko můžete přidávat téměř do čehokoli – do polévek, salátů, masových karbanátků, pečených moučníků či palačinek.
Můžete ho přidat téměř do každého pokrmu
Loupaná semínka můžeme chroupat samotné jako oříšky, ale důležité je semínka dobře rozkousat, protože by mohly projít trávicím traktem bez toho, aniž by si tělo z nich bylo schopno odebrat všechny cenné látky. Lněné semínko můžete opražit na pánvi nebo rozdrtit v mixéru. Takto upravené semínko však neskladujte dlouho. Zatímco celé, nedrcené můžete mít doma třeba rok, drcené podlehne snadno žluknutí. Lněné semínko můžete přidávat téměř do čehokoli: do polévek, do salátů, do masových karbanátků, pečených moučníků, palačinek a dalších pokrmů.
Místo oleje i vajec
Namísto jedné polévkové lžíce margarínu nebo oleje můžete v receptech použít tři polévkové lžíce mletého lněného semínka. (Pečené výrobky budou rychleji hnědnout.)
Namísto jednoho vejce můžete v receptech (lívance, vdolečky, koláče) použít jednu polévkovou lžíci mletého lněného semínka plus tři polévkové lžíce vody. (Nechejte vodu smíchanou s namletým lněným semínkem nejprve několik minut odstát.)
Jana Hamáčková
Foto: archiv
Zpět 0 příspěvků