Umíme si vychutnat všechny radosti, chceme žít naplno a nic nového nám není cizí. Jsme zvědavé, a tak rády hledáme, zkoušíme a vyměňujeme si svoje zážitky, abychom se vzájemně inspirovaly.
Reportáže, rozhovory a názorové blogy nejen o životním stylu
Letos jsem se zařekla, že už se dívat nebudu. Je to pořád stejné, stejní moderátoři, stejná porota, stejné komentáře. Ale pak jsem si stejně první díl pustila…. a už v tom jedu. Prostě ta noblesa, elegance a obdivuhodné výkony soutěžících mě zase dostaly. A komu fandím?
„Vždyť já všechny tyto knížky znám,“ zareagoval mnohonásobný Zlatý Slavík Karel Gott na dárek, který mu předal vydavatel Petr Prchal. „Tuším, že je mám i doma,“ dodal zpěvák, o kterém se píše nejen v Dějinách udatného českého národa, ale také v nejnovější knížce reportérky Českého rozhlasu Míši Veteškové a výtvarnice Lucie Seifertové Jak maminka vylezla na věž. Ta obsahuje dokonce vůbec první pohádku o Mistru Gottovi.
„O mě už bylo napsáno tolik knížek, že to ani nepočítám, ale toto je poprvé, co o mě někdo napsal pohádku,“ nechal se slyšet Karel Gott, když mu autorka pohádkové knížky Jak maminka vylezla na věž Míša Vetešková publikaci předávala. Na jeho reakci s napětím čekala i slavná ilustrátorka Lucie Seifertová.
„Jsem si celkem podobný,“ řekl Karel Gott potom, co si prohlédl obrázek ilustrátorky Lucie Seifertové k pohádce, kterou o něm napsala spisovatelka Míša Vetešková v knížce Jak maminka vylezla na věž. Na kresbě je vyobrazený jako slavík sedící na stromě. „Ale nevím, jak bych obstál před naším kocourem, který umí skvěle lézt na stromy, to bych si tak klidně na větvi neprozpěvoval,“ připomněl legendární sběratel Zlatých slavíků.
„Pane Gotte, maminka o vás v této knížce napsala pohádku, tak bych vám ji ráda dala,“ špitala sedmiletá Luisa Vetešková a podávala Mistrovi knížku Jak maminka vylezla na věž. Mezi jedenácti pohádkami inspirovanými rozhlasovvými reportážemi redaktorky Českého rozhlasu Míši Veteškové je i příběh o tom, jak se Karel Gott proměnil ve slavíka a uletěl dotěrným novinářům na strom. Karel Gott dívence poděkoval a s úsměvem si prohlížel obrázky ilustrátorky Lucie Seifertové, která ho na několika kresbách lehce zkarikovala.
Jak maminka vylezla na věž
Za vznik knížky Jak maminka vylezla na věž mohou děti. Když přijdete pozdě z práce domů a uvidíte v očích dětí výčitku, že nejste s nimi, tak máte několik možností. Reportérka Českého rozhlasu Michaela Vetešková se rozhodla pro tu méně obvyklou. Omluvit se pohádkovým vyprávěním o tom, co jí v práci zdrželo. Dětem tak přibližuje podstatu práce novinářky, ale zároveň s nimi hravou formou sdílí společný čas.
Popisuje, jak uvízla na hradě Křivoklát, protože musela jít rozhoupat zvon na věži nebo jak musela kormidlovat loď, protože na ní nebyl kapitán. Hravou formu se jim svěřuje, jak těžké je natáčet rozhovor s někým slavným nebo jim úplně vážně prozradí, že se po chodbách Českého rozhlasu potuluje duch zvaný Rozhlasák a nutí lidi mluvit do mikrofonu.
V knížce Jak maminka vylezla na věž je celkem jedenáct pohádek a každá se odehrává v neobvyklém prostředí. Jednou musí maminka vytočit hrneček v keramické dílně, kde potká skřítky, podruhé se musí utkat se šatními moly ve skladu filmových kostýmů. Knížka je inspirována nejenom reportážemi, které jako reportérka natáčela, ale také setkáním s lidmi, které považujeme za hvězdy ve svém oboru. Operní pěvkyni Magdaleně Kožené češe vlasy, první sólistce Anglického národního baletu Darii Klimentové hledá ztracené boty, a když chce vést rozhovor s Karlem Gottem, musí se proměnit v ptáčka a uletět s ním před jinými dotěrnými novináři.
„Když jsem přemýšlela, jak dětem popsat setkání s Karlem Gottem a zlehčit stinnou stránku popularity, vzpomněla jsem si na své přání zmizet z toho davu lidí, který se kolem Gotta udělal. V pohádce jsem se proměnila ve vrabčáka a Gott v koho jiného než ve slavíka a všem těm dotěrům jsme ufrnkli a rozhovor jsme zdárně natočili. Takže všechno dobře dopadlo a navíc dceři a synovi jsem vysvětlila, že být slavný není žádný med,“ prozradila Michaela Vetešková.
„Ta knížka je krásná, věřím, že se dětem bude líbit,“ řekl o pozoruhodné pohádkové knize sám Karel Gott. Knihu ilustrovala autorka bestselleru Dějiny udatného národa českého Lucie Seifertová, držitelka cen Magnesia Litera, Zlatá Stuha, Zlatá Pečať, televizních cen Elsa, Trilobit. Její kniha Dějiny udatného českého národa byla nominována na dětskou knihu desetiletí a byla také zfilmována.
Foto: Nakladatelství Petr Prchal
Zpět 0 příspěvků