Umíme si vychutnat všechny radosti, chceme žít naplno a nic nového nám není cizí. Jsme zvědavé, a tak rády hledáme, zkoušíme a vyměňujeme si svoje zážitky, abychom se vzájemně inspirovaly.
Reportáže, rozhovory a názorové blogy nejen o životním stylu
Letos jsem se zařekla, že už se dívat nebudu. Je to pořád stejné, stejní moderátoři, stejná porota, stejné komentáře. Ale pak jsem si stejně první díl pustila…. a už v tom jedu. Prostě ta noblesa, elegance a obdivuhodné výkony soutěžících mě zase dostaly. A komu fandím?
Pěstování těchto nádherně kvetoucích exotických rostlin je u nás stále populárnější. I když některé druhy, zvláště nejčastěji se objevující Phalaenopsis rostou a rozkvétají v bytech poměrně ochotně, přece jen vyžadují jinou péči, než zelené pokojovky. Potřebují v každém případě světlo na kořeny.
Pro Phalaenopsis je nejlepší kůrový substrát v průhledném květináči. Sklo je sice pěkné, ale jeho údržba je dost obtížná a při manipulaci s květinou se skleněný květináč snadno rozbije. Tvrdý plast je ideální materiál, na kterém se neusazuje vodní kámen, snadno se omyje a hlavně je lehký, takže se i větší rostlina snadno přenáší nebo alespoň nadzdvihne, když pod ní chcete otřít stolek nebo parapet.
Průhledné plastové květináče byly ale dlouho považovány spíš za barevnou kuriozitu, teprve rozšíření orchidejí jako pokojových květin jim dodalo i praktický smysl. Pokud si vyberete samozavlažovací transparentní květináč MIMOSA nebo CALIMERO, zajistíte kořenům i přiměřenou stálou vlhkost. Neměly by totiž nikdy úplně zaschnout, ale nesmí být také vysloveně mokré. Hladinoměr ve dvoudílném samozavlažovacím květináči vám napoví, kdy je třeba vody trochu přilít, v případě orchidejí je lepší nechat rostliny vodu úplně spotřebovat, kůrový substrát pak téměř vyschnout a teprve pak zase vodu dolít. Můžete ale zvolit i průhledný obal na orchideje OLA, do kterého vložíte kořenový bal rostliny zpevněný děrovaným košem. V každém případě zaléváme orchideje vždy měkkou vodou a na jejich výživu používáme speciální hnojivo.
Průhledné samozavlažovací květináče i obaly nabízí firma Plastia v množství barev. Vybírejte je nejen tak, aby se hodily do interiéru, ale také aby ladily s barvou květů, kterou by měly přehlušovat, ale zdůrazňovat. Přesto nemusíte volit jen zcela neutrální bílou, ale můžete sladit třeba jemně růžový květináč se sytě růžovou květinou nebo naopak nápadně tmavočervený průhledný květináč doplnit zářivě bílou orchideou.
Gabriela Koulová Foto: Plastia s.r.o. Zpět 1 příspěvků