Nezoufalky.cz

Už jste členkou Nezoufalek?

Přihlásit

- nejnovější článek

Umíme si vychutnat všechny radosti, chceme žít naplno a nic nového nám není cizí. Jsme zvědavé, a tak rády hledáme, zkoušíme a vyměňujeme si svoje zážitky, abychom se vzájemně inspirovaly.

Reportáže, rozhovory a názorové blogy nejen o životním stylu

Opět jsem podlehla Stardance

Opět jsem podlehla Stardance

Letos jsem se zařekla, že už se dívat nebudu. Je to pořád stejné, stejní moderátoři, stejná porota, stejné komentáře. Ale pak jsem si stejně první díl pustila…. a už v tom jedu. Prostě ta noblesa, elegance a obdivuhodné výkony soutěžících mě zase dostaly. A komu fandím?

Svůdná vůně arabských parfémů

Arabové jsou mistři v přípravě vůní. Parfémy mají v orientálním světě tisíciletou tradici, jejíž začátek není ve zkrášlování, ale v náboženksých obřadech, při nichž se obětovaly vzácné vonné oleje a používal se voňavý kouř. Rozdíl mezi dnešními orientálními a západními parfémy je obrovský, žádná západní značka vám nenabídne tak koncentrovanou a dlouhotrvající vůni.

Zatímco při výrobě evropských parfémů se používá k ředění alkohol, Arabové jako nositele vonných esencí používají hlavně olej, většinou jojobový - od toho tedy pojem koncentrovaný parfémový olej (CPO). Parfémové oleje jsou v zemích Arabského poloostrova velice oblíbenou formou parfémů. Jejich velkou výhodou jsou skvělá kombinace s pokožkou , což umožňuje lepší uvolnění vonných složek oproti alkoholu. Kromě toho mají arabské parfémy mnohem vyšší obsah vonných esencí. Zatímco u parfémové vody je to 8 – 15 % a u toaletní vody 4 - 10 %, orientální parfém obsahuje 15 – 30 % vonné parfémové kompozice.

Arabské parfémy jsou u nás stále oblíbenější. Nezaměňujte je rozhodně s pojmem orientální vůně. Ten si představíme i u jakékoliv kořeněné silnější západní vůně. Kouzlo arabských parfémů je především v základních složkách - oudu (vonné silici vzácného stormu aquilárie), pižmu neboli mošusu, ambře, pačuli nebo růžovém oleji a jejich kombinacích se složkami dalšími. Pravé arabské vůně jsou skutečně většinou opojně těžké, protože zájem o koncentrované parfémy v posledních lete v západním světě značně stoupl, firmy z Arabského poloostrova se pružně přizpůsobily poptávce po „západních“ vůních. Také jejich koncentrovanost a tím i výdrž je ale vyšší než u strovanltelných francouzský, italských, amerických či německých.

Parfémový olej je třeba vždy zkošuet na pokožku, kde se po chvilce silné, někdy až obtěžující vůně, rozvine do jemných tónů. Lenka Sládková se zabývá prodejem arabských parfémů již delší dobu a z vlastní zkušenosti říká, že koncentrovaný parfém by měl vydržet na těle vonět asi 6 hodin, některé ovšem přečkají i osprchování a cítíte je na sobě i několik dní. „Umění „nosit“ arabské parfémy je třeba se naučit, vysvětluje. Na každém člověku se vůně rozvinout do jiných tónů. Parfém byste si tedy měly vyzkoušet stejně jako šaty.“ Lenka sama poskytuje v Praze poradenství, pokud se vám ale zachtělo vybrat si vůni přes internet jen podle popisu, doporučuje Lenka malé testovací balení za pár korun, abyste nelitovali vydání, kdyby náhodou vůně prívě na nás změnila charakter do pro vás (a pro vaše okolí) nepříjemných barev a tónů. Parfém by měl vyhovovat také vašemu partnerovi, nechcete přece, aby se vedle vás trápil, naopak, vůně by vás pro něj měla udělat ještě přitažlivější.

Parfémové a toaletní vody můžete nastříknout i na šaty, koncentrovaný olej rozhodně ne – je silně mastný a mohl by vám oděvu vyrobit skvrnu, která pak jde jen velmi obtížně odstranit.

Součástí kultury orientálních parfémů jsou i nádherné flakony. Opět máte na výběr z typicky orientálních tvarů, kde je většinou sklo kombinované s filigránsky zpracovaným kovem, často zdobeným polodrahokamy, nebo z flakónů čistě skleněných, stejně jako u západních parfémů pro každou značku zcela originálních tvarů. Člověk se s krásnou lahvičkou jen smutně loučí, když vůně dojde... Ale na druhou stranu je to signál, že si můžete vybrat zase nějakou novou. Vždyť není třeba používat vůni jednu, s proměnou léta v podzim a zimu dává většina z nás přednost jiným vůním – to je naše výhoda proti věčně horkému orientu se stálou směsí vůní ve vzduchu.

Nebo si můžete koupit krásný křišťálový flakon se skleněnou aplikační tyčinkou (koncentrované parfémové oleje se aplikují vždy tímto způsobem) a do něj dolévat parfém, který si dokoupíte k tomuto účelu. Některé značky rozlévané oleje prodávají.

Co jsem si vybrala já? Hmmmm.... těch vůní by bylo víc... Nakonec to vyhrál krásný malý flakonek z křišťálu, protože mě okouzlila čistá krása té lahvičky samotné. Prázdná ale nezůstala. Miluji vůni růží a mošusu (pižma), ale také osvěžující citrusy. Přesně takovou kombinaci jsme našla ve vůni Attar Muskrose – růže, pižmo, pomeranč, frézie, konvalinka. Kapička na vnitřní stranu zápěstí a i svou kuřáckou ruku mohu kdykoli podat k políbení gentelmanovi s choulostivým nosem Kapička za ouško, kapička na spánek a voním celý den.

Zpět 0 příspěvků
Kniha týdne podle Nezoufalek
Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

Nesmrtelný příběh v tanečních obrazech na jevišti Stavovského divadla

První premiérou Baletu Národního divadla v nové sezoně je Malá mořská víla – 10. listopadu ve Stavovském divadle.

Soutěž měsíce

Klub Nezoufalek - Přihlášení pro členky

Emailová adresa:
Heslo: