Už víme, že život dokáže pohladit i nafackovat. Jednou jsme dole, jednou nahoře, ale i přes jizvy na duších a překážky jdeme dál s úsměvem a zvednutou hlavou. Jsme přece nezoufalky!
Příběhy zajímavých žen, které se dokázaly porvat se životem
"Jako malá jsem nikdy nepřemýšlela o tom, co budu dělat. Protože jsem se dobře učila, tak jsem se dostala na gymnázium. V té době jsem cítila, že chci dělat práci, která má smysl a kde bych mohla pomáhat lidem," říká o sobě Monika Kopřivová, jejíž příběh může být inspirativní pro mnohé čtenářky. Posuďte samy...
Z mezinárodního porovnání vyšlo české školství špatně, kvalita vzdělání v Česku výrazně klesla. Plných 23% žáků nedosáhne průměrné úrovně ve čtení a gramatice. Kromě toho je alarmující stav v oblasti učňovského školství a podpory řemesel. Samostatnou kapitolou jsou podhodnocené platy učitelů i nízká prestiž pedagogického povolání v mezinárodním srovnání.
Já tedy nevím, kdo se tomu vlastně diví. Řemeslníci nejsou dobře placení a to se musí na svou mzdu pořádně zapotit. Takže nebudou zedníci, instalatéři, kominíci…………………a dalo se pokračovat, až by mi hořela klávesnice. Zato máme požehnaně kuchtíků. Tohle řemeslo je neustále vyhledávané jako jedno z mála.
Katastrofa je to pro náš strojírenský průmysl, protože najít dobré strojaře je jako hledat jehlu v kupce sena. Zato se to bude hemžit mládeží, co prošla studiem humanitních věd. Co tu budou všichni dělat a jak najdou zaměstnání, to je asi našemu ministerstvu školství docela jedno.
Ze státní maturity je fraška, ale gymnázia jsou nacpaná a učňovské školy se zavírají pro nezájem dětí i jejich rodičů. Tohle vše je ale v rukách státu. Dobrý a pracovitý řemeslník má být také pořádně ohodnocen. Jak finančně, tak prestižně a pak by se snadněji dělaly nábory na řemesla, které mívala zlaté dno.
Bude to docela fajn, až nám tu bude kdekdo filozofovat, ale bude nám přitom zima, střechou poteče a nebude chleba, protože nebudou ani pekaři.
Milena Doušková
Co dodat k postřehu paní Mileny? Snad jen to, že když se rozhlédnu po dětech svých známých, chtějí být většinou právníky, ajťáky, reklamními textaři, modelkami, zpěvačkami, moderátory v televizi, ale nikdo řemeslníkem. A řemesla v Česku opravdu vymírají, přičemž je ještě daleko doba, kdy za nás budou všechno vyrábět a opravovat roboti.
Zpět 0 příspěvků