Máme už své životní zkušenosti, ale nepohrdneme kvalitními informacemi, které na něco zajímavého upozorní, něco poradí a něco doporučí. Dobrá rada nad zlato, že?
Tipy na novinky na trhu, informace o nových trendech a vyjádření odborníků na různá témata
Paní Martina si nám postěžovala, že po objednávce zboží za 179 korun dostala při doručení zásilky výzvu k platbě částky 1195 korun a příslib zasílání dalších balíčků. Není bohužel sama, takové případy se množí jak houby po dešti.
Pohádkový král
Nedlouho po svém znovuzvolení prezidentem České republiky prozradil jednašedesátiletý Václav Havel na tiskové konferenci, že chtějí mít se čtyřiačtyřicetiletou manželkou Dagmar dítě. Redakce médií na tuto informaci byla poněkud rozpačitá. Známý sexuolog a zároveň poslanec za ODS MUDr. Jaroslav Zvěřina k tomu uštěpačně poznamenal: „Obecně nepovažuji rodičovství osob v pokročilém věku za příliš odpovědné. Kdyby byli mými pacienty, snažil bych se jim to rozmluvit.“ Prezidentova choť však slova svého muže potvrdila. „Chceme je,“ odpověděla na zvědavou novinářskou otázku, zda opravdu touží po dítěti. Ostatně sama Dagmar se vzhledem k narůstajícímu obvodu svého pasu stala objektem zájmu bulvárních médií, která se dohadovala, zda už náhodou není těhotná. „Podle tisku jsem v jiném stavu už asi dva roky, nebo jak dlouho. Pouze jsem trochu přibrala, protože se úplně změnil můj způsob života,“ uvedla paní Dagmar. O jejím údajném těhotenství spekulovalo už v listopadu 1996, tedy těsně před Havlovým onemocněním, rádio Vox. A v lednu 1997, tedy krátce po svatbě „prvního páru“ vypustila televize Nova do světa zprávu, že Dagmar Havlová-Veškrnová čeká dítě ze zkumavky. Novomanželé prý, jak tvrdil novinář Zdeněk Pokorný ve své knize Václav Havel a ženy, absolvovali doma i v zahraničí nejrůznější regenerační a omlazovací kůry. Cíl byl jediný - společné dítě. Jenže jejich snu se nakonec postavila do cesty nepřekonatelná překážka.
Už 12. února, pouhé dva dny po tiskové konferenci, na níž prozradil své a manželčino přání mít dítě, musel Václav Havel znovu ulehnout v Ústřední vojenské nemocnici s horečkami, zřejmě vyvolanými virózou.
Špatně se mu dýchalo a lékaři zjistili poruchu ventilace pravé části plicního laloku. Po léčbě antibiotiky se naštěstí jeho stav znovu upravil, a tak se mohl o šest dní později podrobit menší plastické operaci, při níž mu chirurgové zacelili otvor v kůži na krku, který se vytvořil po tracheotomii po operaci plic v prosinci 1996.
Nový prezidentův osobní lékař a zároveň primář I. interní kliniky Ústřední vojenské nemocnice MUDr. Ilja Kotík novinářům vysvětlil, že lékaři při zákroku nalezli určité množství vzduchu v oblasti krku a také objevili několik nevstřebaných stehů ze starší operace, které odstranili. Po čtyřech dnech byl Václav Havel propuštěn do domácího ošetřování. Nemohl přitom tušit, že brzy se znovu ocitne na hranicích života a smrti.
Měla to být krásná jarní dovolená v rakouských Alpách. Prezidentský pár přiletěl 9. dubna 1998 do Innsbrucku takřka anonymně. Odtud odcestoval do krásné horské přírody, do Haldensee. Václav Havel to tu znal. V roce 1994 ještě s první manželkou Olgou strávil Vánoce a Silvestra ve zdejším pětihvězdičkovém hotelu „...liebes Roth-Fluh“ a vesele popíjel jako v časech svého mládí. Nyní tady hodlal pookřát a zesílit po náročné zimě, kdy ho prakticky stále trápila bronchitida. Z hotelu se otevíral pohled na zelenající se horské louky, nad nimiž se vypínaly dosud ještě zasněžené štíty oslnivě se třpytící v paprscích slunce.
V neděli 12. dubna však prezident odmítl následovat svou manželku na procházku a stěžoval si na bolesti v podbřišku. Večer už měl teplotu 39°C. Když potíže v pondělí ráno nepřestávaly, zatelefonovala Dagmar Havlová do Prahy MUDr. Iljovi Kotíkovi.
„Okamžitě vyjíždím,“ slíbil jí prezidentův osobní lékař. Z pondělka na úterý už Havel odmítal jíst a pít, jeho žena mu dávala léky na snížení teploty a zábaly. V úterý ho v obavách, že jde o zánět slepého střeva, odvezla do nejbližší nemocnice v městečku Reutt. Zdejší lékaři prezidenta pečlivě vyšetřili a rázem pochopili vážnost situace. A Dagmar Havlová se se stejnou energií jako v listopadu 1996 pustila znovu do záchrany svého manžela.
Následující vzrušující události poněkud melodramaticky vylíčil spisovatel Pavel Kosatík ve své knize Devět žen z Hradu následovně: „Tentokrát se také podruhé bála, že jí umře před očima: když lékaři... zjistili z rentgenových snímků, že má v břiše vzduch, nařídili okamžitý převoz do innsbrucké nemocnice. Do malé helikoptéry se tehdy nevešli ani členové ochranky, kromě pilota s prezidentem, jenž si stěžoval na stupňující se bolesti, letěli jenom rakouský lékař a manželka. Cesta nad hlubokými alpskými údolími s jejich vzdušnými víry byla dramatická, malým strojem to v poryvech větru házelo. Když helikoptéra přistávala na střeše innsbrucké nemocnice, prezident už nevnímal okolí. Znovu byla jeho žena s ním, ale spíš vedle něj a bez něj, ztrácela ho - a v takových chvílích dovedla zburcovat své síly: v šoku se jí vybavila slovíčka pochycená v kurzu němčiny v pražském Goethe institutu, takže se hned domluvila s innsbruckými lékaři... Držela prezidenta za ruku, ještě když s ním na pojízdném stole uháněli na operační sál.“
Šéflékař chirurgického oddělení innsbrucké kliniky profesor Ernst Bodner označil Havlův stav před operací za kritický. „Počítám s velmi komplikovaným zákrokem,“ přiznal se sobě vlastní otevřeností. Odmítl přitom jednoznačně potvrdit původní verze, že by mohlo jít o perforaci střeva nebo žaludku. V Praze zatím náměstek ministra zdravotnictví a hlavní koordinátor lékařského konzilia MUDr. Miroslav Čerbák, který byl ve stálém spojení s Innsbruckem, nevyloučil, že by prezidentovy obtíže mohl vyvolat zhoubný nádor, tedy rakovina.
Operace začala v 16.30, o tři hodiny později už byl MUDr. Čerbák klidnější. Ne, není to rakovina. Z operačního sálu innsbrucké kliniky mu to potvrdili. Chirurgický zákrok právě končil. Krátce po dvacáté hodině mohl profesor Bodner potěšit zoufalou Dagmar Havlovou: „Nebojte se, bude v pořádku.“ Poté zvědavým rakouským, ale už i českým novinářům oznámil, že „při operaci byla potvrzena perforace zánětlivě změněného tlustého střeva v jeho sestupné části. Tato část střeva byla vyříznuta v rozsahu asi 25 centimetrů a vytvořeno přechodné vyústění, které by mělo být uzavřeno do čtyř až šesti týdnů.“
Podle jednoho z chirurgů souvisel zmíněný nález se způsobem stravování Václava Havla, zejména s nedostatkem vlákniny v jídle a častou zácpou. MUDr. Čerbák zase v Praze uvedl, že mluvil s prezidentem týden před dovolenou a cítil se dobře. „Je vyšetřován pravidelně a dovolená nebyla důvodem, abychom všechno dělali znovu,“ vysvětloval na neodbytnou novinářskou otázku, zda lékařské konzilium něco nezanedbalo.
„Je to vlastně štěstí v neštěstí, že jsme se dostali do správných rukou,“ povzdechla si Dagmar Havlová na adresu innsbruckého šéfchirurga, který si ji svou otevřeností, přívětivostí a klidem zjevně získal. V dalších dnech pak česká média spustila vodopád slov obdivu k rakouským lékařům a vyzvedávala jejich úroveň a vybavení innsbrucké kliniky v porovnání s našimi lékaři a našimi zdravotnickými zařízeními. Redaktor Týdne se dokonce zeptal MUDr. Ilji Kotíka, zda není trochu štěstí, že prezident onemocněl v Rakousku? „Všichni jsme byli rádi, že prezidenta postihla perforace střeva v blízkosti špičkové kliniky. Ale není pravda, že čeští lékaři by se o prezidenta nedokázali postarat tak jako rakouští. Co se týče spokojenosti prezidentovy manželky, nepamatuji si, že by si stěžovala na výkony, které jsme v pražské Ústřední vojenské nemocnici prováděli.“ MUDr. Ilja Kotík a anesteziolog MUDr. Bohumil Limberk se v Innsbrucku připojili k lékařům ošetřujícím Václava Havla. Byť to zpočátku neměli snadné. „Přece jen jsme cítili poměrně velký odstup, který si od nás rakouští lékaři udržovali,“ přiznal MUDr. Kotík. „Je to dáno tím, že jsme pro ně stále postkomunistická země a také tím, že postavení vojenských lékařů je v Rakousku jiné než u nás. Pro rakouské lékaře je těžko pochopitelné, že i voják může naplno fungovat jako civilní lékař na klinice. Bylo vidět, že nám nedůvěřují a svou pozici jsme si museli tvrdě vydobýt. Tenkrát se za nás zásadně postavila Dagmar Havlová, která si přála, aby nás brali v úvahu a vše s námi konzultovali. Asi tak po týdnu se prolomily ledy a dnes se dá říci, že je
mezi námi přátelský vztah. O tom, že nám rakouští lékaři začali důvěřovat, svědčí také skutečnost, že když profesor Bodner přijel na další operaci k nám, vzal si s sebou jen velmi úzký tým spolupracovníků. Už našim odborníkům důvěřoval. A také naši práci i zařízení ocenil.“
Pojďme však zpátky do víru dramatických událostí v Innsbrucku v dubnu 1998. Operace byla sice úspěšná, ale stále ještě nebylo vyhráno. Už 16. dubna byly k dispozici výsledky histologického mikroskopického vyšetření, které prokázalo, že Havlovo střevní onemocnění nijak nesouvisí s jeho zhoubným nádorem na plicích operovaným v prosinci 1996. To byla dobrá zpráva. Ta špatná přišla v noci ze 17. na 18. dubna. Přihlásily se prezidentovy nemocné průdušky. Náhle se mu těžce dýchalo a dostal horečku. Na vině byla střední pravá průduška, která se uzavřela sekretem a lékaři mu ji pod narkózou museli bronchoskopií uvolnit. Václav Havel byl uveden do umělého spánku a dýchal pomocí přístroje.
O dva dny později podstoupil další chirurgický zákrok. V jizvě po operaci se mu totiž vytvořil hnisavý zánět a vyvolal další stoupání teploty. Chirurgové proto museli tento absces otevřít. MUDr. Ilja Kotík označil Havlův stav za vážný, ale nikoliv kritický. Prezident se probral z umělého spánku 24. dubna a mohl začít dýchat samostatně bez pomoci přístroje. A konečně 6. května opustil innsbruckou nemocnici a vrátil se do Prahy, kde byl hospitalizován ve svém apartmá v Ústřední vojenské nemocnici. O pět dní později mu zde zacelili otvor po tracheotomii. Drobná operace trvala 45 minut. O dva dny později byl prezident převezen na zámek v Lánech.
Rekonvalescence Václava Havla proběhla právě včas, aby se mohl zapojit do politických jednání o sestavení nové vlády po předčasných parlamentních volbách. Po těsném vítězství sociální demokracie a Klausově neochotě se dohodnout s odpadlíky z Unie svobody, doporučil nakonec sám prezident, aby vůdce ČSSD Miloš Zeman sestavil jednobarevnou menšinovou vládu, kterou by Klausova ODS tolerovala a „odměnou“ by dostala pro svého šéfa křeslo předsedy Poslanecké sněmovny. Klaus se Zemanem si za cenu tzv. opoziční smlouvy vyměnili místa.
Do povolebních jednání se však poněkud kuriózním způsobem zapletla i první dáma. Zřejmě právě ona vyvolala aféru s údajným pokusem o sesazení svého manžela z funkce prezidenta republiky. V patové situaci ještě před podpisem zmíněné opoziční smlouvy mezi ODS a sociální demokracií, umožňující sestavení menšinového kabinetu, nařkl Havel v České televizi ODS, že jej chtěla svrhnout. Místopředseda této strany Miroslav Macek v odvetu obvinil prezidenta ze stihomamu a pojmenoval ho „kulisákem Havlem“. Prezident ho na oplátku zase nazval „dentistou Mackem“, narážeje na jeho původní profesi zubního lékaře. Zkrátka chovali se jako dva hádaví kluci.
Korunu celé aféře nasadil senátor za ODS Milan Kondr, když v senátních kuloárech cosi poznamenal o záměru své strany a sociálních demokratů obvinit Havla z vlastizrady a sesadit ho. Důvodem mělo být mimo jiné prezidentovo přílišné podléhání vlivu své choti. Místopředsedkyně ČSSD Petra Buzková sice v televizi Nova označila celou záležitost za nejapný žert, nikdo jí ale příliš nevěřil. Vyřčená slova nejdou vrátit zpět. Znalci hradního prostředí a političtí komentátoři však za ní viděli Havlovu ženu. Právě Dagmar Havlová měla inspirovat prezidenta k oné televizní poznámce a vyprovokovat reakci Miroslava Macka i „vtípek“ Milana Kondra. Jenže aféra ještě nedozněla a Václav Havel se znovu ocitl v Ústřední vojenské nemocnici, kde měl absolvovat druhou fázi operace tlustého střeva, tedy uzavření vývodu. Ještě předtím přiletěl do Prahy rakouský chirurg profesor Ernst Bodner s manželkou a na pozvání prezidentského páru pobývali na zámku v Lánech.
„Péče o pana prezidenta, obavy, když se mu nedařilo, a nesmírná radost, když se mu opět ulevilo, nás stmelily dohromady jako jednu rodinu,“ uvedl profesor Bodner, který se s Havlovými velmi sblížil.
Operace začala 26. července 1998 přesně v 10.00 a trvala zhruba tři hodiny. Rakouský chirurg při zákroku odebral asi 10 cm z horní části tlustého střeva, kde
byla ještě hustá skupina vchlípků, jež by mohly být zdrojem zánětu, a zacelil svému pacientovi vývod střev. Podle profesora Bodnera proběhla operace hladce a bez komplikací. Anesteziolog MUDr. Bohumil Limberk prozradil, že Václavu Havlovi byl zaveden katetr pro utlumení bolesti, takže nemusel dostávat látky tlumící dýchání a odstraňující bolest. Po operaci byl napojen na přístroj umělého dýchání, dýchací trubici vedli lékaři do nosu, čímž chtěli předejít případné tracheostomii.
Nakonec se k ní však stejně museli uchýlit. V noci z 2. na 3. srpna došlo u Havla opět k poruše provzdušnění v oblasti pravého a středního laloku plic. Teplota mu stoupla na 39°C. Lékaři proto z preventivních důvodů provedli tracheotomii, jíž se původně chtěli vyhnout. Navíc 4. srpna ráno postihla prezidenta porucha srdečního rytmu a pacient se ocitl zhruba půl hodiny na pomezí smrti. Jeho tepová frekvence dosahovala až 200 tepů za minutu, což vedlo ke snížení krevního tlaku. Lékaři se snažili upravit rytmus srdce elektrickým výbojem a po dvou hodinách se jim to skutečně podařilo. Všichni si s úlevou vydechli. Od dramatických hodin v Innsbrucku visel znovu život Václava Havla doslova na vlásku. Vyšetření na počítačovém tomografu rovněž potvrdilo počínající zánět plic. Teprve 18. srpna se mohl prezident přestěhovat z jednotky intenzivní péče na svůj nemocniční pokoj.
Tracheotomickou kanylu mu lékaři vyjmuli 26. srpna a otvor po ní se prakticky spontánně uzavřel. Dva dny nato mohl Havel opustit nemocnici a odjet za doprovodu osobního lékaře a zdravotní sestry do zámku v Lánech. Konzilium dohodlo, že za ním bude dojíždět také rehabilitační pracovník.
Další velká zdravotní krize Havlova života byla, jak se zdálo, úspěšně zažehnána. Sotva doléčený český prezident se však i s chotí okamžitě vydal na státní návštěvu USA, aby potěšil amerického prezidenta Billa Clintona právě až po uši namočeného do sexuální aféry s baculatou stážistkou Monikou Lewinskou. Pro pánské zálety měl Havel vždycky pochopení.
Lidé sledovali zprávy o zdravotním stavu prezidenta se značným znepokojením a ptali se, nač je státník, který většinu času tráví po nemocnicích nebo v zahraničí. V prosinci 1998 Institut pro výzkum veřejného mínění zjistil, že 55 % obyvatel České republiky je toho názoru, že Václav Havel by měl vážně uvažovat o odstoupení ze své funkce.
„Já vás ubezpečuji, že proti vůli našeho národa zastávat svůj úřad rozhodně nebudu,“ odsekl na to prezident uraženě, naložil paní Dagmar s jejími dvěma bo- xerkami do letadla a odletěli spolu slavit vánoční svátky a Silvestra na Kanárské ostrovy.
Předtím však ještě stačil natočit svůj novoroční projev, který byl dalším útokem na Havlův věčný komplex - Václava Klause. „Podivné zdi se začínají od jisté doby vynořovat v politice: opět tu máme barikády, mobilizace, semknuté šiky, disciplinovaná hnutí i jejich různé zrádce. A tak se tu znovu hlásí ke slovu naše známé a sebeničivé čecháčkovství…
Klaus se proti tomu ohradil: „Na rozdíl od pana prezidenta nevidím v naší zemi zdi, barikády, stádnost a čecháčkovství“. Předsedkyně Senátu a místopředsedkyně ODS Libuše Benešová k tomu dodala, že jí prezidentův novoroční projev připadal „chvílemi až nesrozumitelný“ a komunistický poslanec Vojtěch Filip zase poznamenal: „Havel kritizuje bariéry mezi lidmi a přitom k jejich vzniku sám přispívá.“ Rýpnul si i někdejší prezidentův poradce, publicista s ostrým perem Jan Rejžek. Ve svém pravidelném sloupku v deníku Metro napsal: „V Havlově projevu bylo tolik úvah o zhroucených a znovu vyrůstajících zdech proto, že si při jeho psaní dokolečka pouštěl desku The Wall (tj. Zeď) od Pink Floydů, kterou mu paní Dagmar nadělila k Vánocům.“ A publicista a spisovatel Slavomír Ravik, škodolibě připomněl, že Havlův oblíbený termín „čecháčkovství“ hojně používal i neblaze proslulý protektorátní ministr Emanuel Moravec.
Ale to jsme v čase přeskočili jeden mimořádný skandál. Měl podobu brožované knihy, která vyšla v říjnu 1998, jmenovala se Sedm týdnů, které otřásly Hradem a napsal ji obratný novinář Přemysl Svora. Lehce beletristickou formou se v ní vracel k zákulisí prezidentovy vážné nemoci koncem roku 1996. Jeho tehdy ještě přítelkyni Dášu Veškrnovou v ní nikterak nešetřil. Kniha, jejíž vydání provázela velmi účinná reklama, ostatně Svora prý krátce působil i v hlavní kanceláři ODS jako koordinátor volební kampaně, manžele Havlovy mimořádně rozčílila. Stejně jako v případě billboardu Václavka a Dášenka podali na autora a nakladatele, což byla v tomto případě jedna osoba, žalobu. Žádali v ní odstranění z jejich hlediska poškozujících pasáží z textu knihy a pět milionů korun odškodného, z toho tři pro Dagmar Havlovou. Ničím nemohli autorovi víc pomoci v propagaci jeho skandálního dílka. Kniha Sedm dnů, které otřásly Hradem se stala patrně největším polistopadovým bestsellerem a jistě překonala i oblíbené Švandrlíkovy Černé barony a Škutinovo vzpomínání Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werich, vydané hned po převratu ve statisícových nákladech. Podnikavý Svora svůj bulvární spisek rychle pustil na knižní trh znovu v druhém vydání, přičemž novou obálku opatřil nápisem Cenzurováno a inkriminované pasáže textu začemil. Zároveň však jako přílohu knihy zveřejnil fotokopii žaloby manželů Havlových, v níž bylo možné si začerněné části dohledat. A tak si senzacechtiví čtenáři mohli přečíst například následující údajný výrok Dagmar Veškrnové o Havlovi a jeho první manželce: „...ty vlastně ani nevíš, jaký měl Vašek těžký život. To vězení, a ani život s Olgou neměl v poslední době snadný. Byla to alkoholička a vůbec se o něj nestarala... ty ani nevíš, ale já jsem kvůli Vaškovi potratila, tak ho mám ráda..“ Všechny pasáže se vesměs týkaly paní Dagmar a zřejmě právě ona si vynutila společné podání žaloby.
Bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, noblesní Ivan Medek, který si s první dámou rozhodně nepadl do oka, později k celé kauze vzkázal Havlovi po vlnách Českého rozhlasu: „To se nemělo stát, to by žádný prezident na světě neudělal bez ohledu na to, že ta kníha je špatná a že uráží vás a vaši ženu. Vy byste neměl vstupovat do takového suterénu, kam by žádný slušný člověk nechtěl vstoupit.“
Paní Dáše však suterén zjevně nevadil. Ostatně sama se v něm leckdy pohybovala jako ryba ve vodě. Dokonce i Havlovy jindy nakloněný americký list The Wall Street Journal uvedl, že „z Dagmar Havlové se stal chodící skandál“.
V závěru své knížky uvedl Přemysl Svora větu, týkající se návštěvy prezidentského páru ve Spojených státech v září 1998 a naznačující nebezpečí další aféry: „Manželka prezidenta Dagmar byla v době státní návštěvy v USA viděna se svým osobním tajemníkem - propagátorem homeopatických léčebných metod - Milošem Rýcem v situaci, která vyvolává dojem, že jejich pracovní vztah se přeměnil ve vztah velmi přátelský.“
Mluvčí prezidenta tyto dohady okamžitě označil za lež. Ale sdělovací prostředky si všimly jedné věci: ačkoliv v pořadí už její šestý osobní tajemník Rýc doprovázel paní Dagmar jinak na všech zahraničních cestách, tentokrát - 18. října 1998 - s ní do Británie neodletěl. A hned se začalo spekulovat o mileneckém poměru prezidentovy pětačtyřicetileté manželky a šestatřicetiletého Rýče. Ten se zatím bránil: „Sdělovací prostředky si evidentně pletou profesionální pozornost a dvornost s mileneckými projevy.“ Jeho dosavadní zdrženlivost a spíše tajnůstkářství však neměly mít dlouhé trvání...
Z oddanosti k Dagmar Havlové a úcty k jejímu muži, jak to sám označil, se MUDr. Miloš Rýc stal jejím tajemníkem za „zanedbatelný“ plat 12 000 korun měsíčně. „Pracoval jsem jako tajemník a služka,“ shrnul své působení na Hradě Rýc.
Polský bulvární list Super Express však jeho skutečnou činnost okomentoval větou: „Dokázal si velice zručně omotat první dámu okolo prstu.“ A zároveň už v říjnu 1998 předpověděl, že si po nešťastné narážce ve Svorově knížce bude muset osobní tajemník určitě pakovat kufry. Předpověď polských novin se naplnila v červenci následujícího roku, kdy MUDr. Rýc dostal výpověd. Zatímco se z Hradu šířily pověsti, že šikovný homeopat měl „vytunelovat“ Nadaci Vize 97, již paní Dagmar založila pro své charitativní aktivity, teď už bývalý tajemník tvrdil, že za vším je Havlova žárlivost: „Myslím si, že si prezident myslí, že jsem něco měl s jeho ženou.“
Můžeme jeho tvrzení věřit? Jak to bylo doopravdy? Miloš Rýc o tom podal svědectví ve své skandální knížce Zpouěd tajemníka s podtitulem Ve službách Dagmar Havlové a Václava Havla. Zjevně chtěl po vzoru novináře Svory vytěžit ze znalosti Hradu i vztahu první dámy a jejího manžela co nejvíc. Dokonce se ve svém spisku představil jako grafolog a rozebral osobnost paní Dagmar podle písma: „...je zřejmá vázanost na pudy a instinkty, přímo svědčí o zvýšené závislosti na pudových hnutích, zejména pak o zvýšeném zájmu o sexualitu a fantazie točící se okolo ní. Písmo též říká mnohé o převaze hmotných zájmů, silném vztahu k materiální oblasti, panovačnosti a celkové vitalitě vůbec.“
Tento rozbor pak Rýc potvrzuje i osobními zkušenostmi: „Samozřejmě že o vlastnostech, jako je panovačnost a touha po penězích, vím a musel bych být úplný blb, abych nevěděl... Přesto se na ni nedokážu zlobit, jako jsem se neuměl zlobit na pacienty, kteří ve stavu psychického zhoršení provedli nějakou hloupost…“
Názor doktora Rýče je jistě do jist míry subjektivní, už vzhledem k jeho evidentní snaze vytěžit z celé aféry co nejvíc do vlastní kapsy. Jeho podivná postava je ale jen ukázkou toho, jakými lidmi se Dagmar Havlová v roli prezidentovy choti obklopovala. Je pouze součástí toho pokřiveného obrazu, který o sobě někdejší populární herečka na Pražském hradě vytvořila. Série afér, soukromých vichřic, soudních sporů a tahanic, které je následovaly, ve svých důsledcích ubližovala osobnosti Václava Havla a přetvářela ho do jakési zvláštní postavy jako vystřižené z jeho vlastní absurdní komedie. Autor vstoupil do své nenapsané hry.
Ještě než se naplno rozhořel skandál s MUDr. Rýčem, postaral se o další aféru sám prezident. Příčinou bylo tentokrát náhlé vypuštění bývalého vídeňského starosty Helmuta Zilka ze seznamu osob navržených na státní vyznamenání k 28. říjnu 1998, což zadělalo na mezinárodní trapas nevídaných rozměrů. Podle senátora Václava Bendy, bývalého ředitele Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu, byl totiž Zilk v 60. letech jako redaktor rakouské televize důvěrným spolupracovníkem a poté dokonce agentem československé Státní bezpečnosti. Benda dále vypověděl, že Václav Havel o prověřování kandidátů na vyznamenání věděl, a také o tom spolu hovořili ve dvou soukromých rozhovorech. Prezident však rezolutně tyto rozhovory popřel a označil svého někdejšího přítele z časů Charty za lháře. „Pakliže Václav Benda říká, že jsem o tom věděl a vyvozuje z toho, že on něco o tom říkal, tak je to nesmysl. Já jsem ho potkal na schodech při oslavě narozenin svého bratra a on mi cosi zamručel do ucha, že mám mezi těmi vyznamenanými spoustu agentů. Já jsem řekl: Václave, nezlob se, já vyznamenané nelustruji.' To byl celý náš rozhovor. Pan Benda vědomě lže.“
Senátor Benda, který měl v té chvíli před sebou už jen kratičký úsek života, si v reakci na Havlův výrok povzdechl: „Mrzí mě to, na takové věci jsem zvyklý od pánů Grebeníčků a Grulichů (míněn tehdejší sociálně demokratický ministr vnitra Václav Grulich), ne od pana prezidenta, který mě zná třicet let.“
Černý Petr za aféru Zilk nakonec zůstal na Kanceláři prezidenta republiky a její vedoucí Ivan Medek odešel z Hradu. Zasvěcenci soudí, že se o to nejvíce přičinila Dagmar Havlová, která měla pocit, že ji někdejší chartista a poté redaktor Hlasu Ameriky příliš omezuje v rozletu. Medka ve funkci nahradil jeho zástupce a bývalý ústřední ředitel České televize Ivo Mathé, s nímž se paní Dagmar znala z dřívějška a který měl pro ni a její požadavky, zdá se, větší pochopení.
V červnu 1999 se Václav Havel rozhodl výrazněji zasáhnout do světové politiky a navštívit válkou zničené Kosovo. Prezidentovým rozhodnutím byl překvapen i jeho přítel, bývalý ministr zahraničí a nyní zvláštní zmocněnec OSN pro bývalou Jugoslávii Jiří Dienstbier: „Když chce, pan prezident se samozřejmě může do Kosova podívat. Já si jen nedovedu představit, jak to bude technicky možné. Protože jestli hlava státu chce navštívit nějaký jiný stát - a svět stále říká, že Kosovo je součástí tohoto státu, tak jak se tam má dostat?
Zpět 0 příspěvků