Umíme si vychutnat všechny radosti, chceme žít naplno a nic nového nám není cizí. Jsme zvědavé, a tak rády hledáme, zkoušíme a vyměňujeme si svoje zážitky, abychom se vzájemně inspirovaly.
Reportáže, rozhovory a názorové blogy nejen o životním stylu
Letos jsem se zařekla, že už se dívat nebudu. Je to pořád stejné, stejní moderátoři, stejná porota, stejné komentáře. Ale pak jsem si stejně první díl pustila…. a už v tom jedu. Prostě ta noblesa, elegance a obdivuhodné výkony soutěžících mě zase dostaly. A komu fandím?
Svalstvo pánevního dna sice není vidět a řada lidí ani neví, že nějaké má. To by ale neměl být váš případ. Pokud jste o Kegelových svalech neslyšely, že možné, je máte ochablé. I vnitřní svaly jsou svaly, třebaže nejsou tak vidět jako bicepsy. A pro jejich správnou funkci je třeba je vědomě posilovat. Jinak ženám kolem padesáti let výše reálně hrozí inkontinence.
Svaly pánevního dna nebo-li Kegelovy svaly míváme většinou spojeny s náročnými životními situacemi – těhotenstvím, porodem, menopauzou (způsobena hormonálními změnami), kdy jsou na tuto tělesnou partii kladeny zvýšené nároky. Ale svaly pánevního dna potřebujeme každý den: Abychom si mohli dojít v klidu na záchod (díky nim udržíme moč). Abychom dosáhli sexuálního vzrušení (dochází ke zpevnění poševních stěn). Aby nás nebolela bedra (zpevněné svaly lépe „drží“ páteř ve správné poloze).
Co dělat?
Právě že skoro nic. Kvůli pánevnímu dnu nemusíte trávit hodiny v posilovně. Můžete cvičit dokonce i v práci, v tramvaji nebo u televize. Sedavý životní styl těmto svalům neškodí. Stačí jen na to myslet, věnovat jim tři minuty každý den a brzy ucítíte tu změnu. Cvičení výborně zabírá nejen jako prevence, ale i pokud už máte nějaký problém, což bývá nejčastěji inkontinence. Záleží ovšem na jejím typu. „Speciální cviky na posílení pánevního dna pomohou u stresové inkontinence. U syndromu hyperaktivního měchýře je nutná medikamentozní léčba,“ upozorňuje urogynekolog Lukáš Horčička. Stresová inkontinence se objevuje nejčastěji po porodu nebo po přechodu a její příčinou bývá nejčastěji nedostatečnost vnitřního svěrače močové trubice. Oproti tomu hyperaktivní močový měchýř nás může postihnout prakticky kdykoli. Mezi nejčastější příčiny vzniku urgentní inkontinence patří infekce dolních močových cest. Každopádně pokud vás nějaké problémy s inkontinencí trápí, zkuste zahnat obavy a vyrazte k lékaři. Nejenže vám poradí správný postup léčby, některé typy těchto poruch je nutné léčit medikamenty, a ty vám musí předepsat lékař. Co můžete udělat sami, je mrknout na webové stránky www.jetovsuchu.com, kde získáte spoustu informací a můžete se zde i diskrétně otestovat.
Jak cvičit?
Cviky na posílení pánevního dna vám nezaberou mnoho času, nezadýcháte se u nich, ale je nutné věnovat se jim soustředěně. Jsou poměrně náročné na správné provedení. Nejprve je potřeba ty svaly vůbec najít. Pro ilustraci si představte, že máte ocas, který stáhnete jako vyděšený pes mezi nohy. Pak veďte pomyslnou linku mezi tímto bodem a stydkou kostí. Právě na této spojnici se nachází doslova košík svalů – pánevního dna – který je potřeba celý „sevřít“. Je to sice o fous složitější než „jen zadržet moč“, jak se často radí, ale zato efektivnější. Zde totiž posilujete celý komplex svalů, nikoli jen jejich část kolem močové trubice.
Výtah uvnitř těla
Geniálně efektivní a přitom vtipný cvik. Představte si, že máte ve vagíně výtah o pěti patrech. Vyrazte z prvního patra do pátého (k pupíku), vydržte chvíli a vraťte se zase do přízemí. Opakujte několikrát a měňte přitom patra. Vyjeďte do třetího, pak sjeďte do dvojky…
Pro inspiraci a informace klikněte na web www.jetovsuchu.com. Najdete zde řadu dalších cviků (s obrázky) na posílení pánevního dna, informací o principech fungování močového měchýře a projevech onemocnění i možností léčby.
Zpět 0 příspěvků